Домашни Любимци

Тарантули

Мислите си от известно време да си купите тарантулка, но се нуждаете от повече информация по темата? Не се притеснявайте, помощта е на път! Ето 10-те най – добри съвета за грижата за тарантули в плен:

Съвет 1: Мислете преди да я купите!
Защо искате тарантула? Разполагате ли с времето и търпението за да се грижите за нея? Ако не сте напълно отдаден на това тогава не трябва да си вземате тарантула

Съвет 2: Терариум
Има два основни типа тарантули – живеещи на земята и живеещите по дърветата. Живеещите по дърветата е нужно да се гледат във високи терариуми, докато живеещите на земята в по-ниски, но за сметка на това с по – широко дъно. Някой от живеещите на земята прекарват живота си на открито, докато други предпочитат да си изкопаят бърлога. На тарантулите им е нужно някакво укритие, в което да избягат от светлината. Никога не излагайте тарантулката си на пряка слънчева светлина!

Съвет 3: Топлина и влажност
Тарантулите произлизат от места с топъл климат. Като основно е правилото да ги държите на температура в рамките на 24-30 градуса. Произлизащите от по – сухи райони тарантули би следвало да се държат при влажност в порядъка на 60-75%, а тези произлизащи от дъждовните гори – 75-90%. Влажността в терариума може да бъде повишена, като добавите повече вода, например с пулверизатор. Ако влажността е прекалено висока не добавяйте вода за известен период от време (няколко дена) докато не получите желаното ниво. В нито един терариум влажността не трябва да достига 100%. Влагата е прекалено голяма, би предизвикала плесенясване и по този начин да убие тарантулата ви.

Съвет 4: Линеене
Тарантулите са безгръбначни – те нямат гръбначен стълб. В резултат на това те периодично трябва да сменят старата си кожа, за да могат да растат. Ще сменят кожата си поне пет или шест пъти през първите две години, намалявайки до може би около веднъж годишно след това. Преди смяна ( от няколко дена до седмици ) паячето ви ще се държи различно. Ще спре да яде и стане мудно. ТОВА Е НАПЪЛНО НОРМАЛНО!!! При някои тарантули абдомена ще потъмнее – това се дължи на новата кожа изграждаща се отдолу. Минути преди да смени кожата си паячето ви ще се обърне по гръб изцяло или частично, ще застане на една страна, а по-рядко ще се опита да смени стоящо. Във всеки случай ще ви изглежда като умряло, но това е критичен за него момент НЕ ГО БЕЗПОКОЙТЕ ИЛИ МОЖЕ ДА ГО УБИЕТЕ! За няколко часа старата кожа ще бъде сменена и то ще се обърне отново по корем. Не се опитвайте да го храните за няколко дена понеже то не би яло. Просто го оставете на мира за няколко дена. Не го осветявайте понеже като цяло тарантулите не обичат светлината. Помнете да проверявате редовно температурата и влажността. Ако е възможно след ден-два внимателно махнете старата кожа. Полът на тарантулата може да бъде определен от старата и кожа по наличието или отсъствието на сперматека между горната двойка книжни дробове.

Съвет 5: Хранене
Златното правило тук е да не прехранвате тарантулата си. Диетата на повечето тарантули се състои от щурчета или скакалци. Само на много големите видове ( като theraphosa blondi ) могат да се предлагат мишки.ю, въпреки че много паяци биха си хванали гръбначно животно за храна. В Англия храненето на тарантули с живи мишки е нелегално. Абдоменът на тарантулата трябва да е не по – голям от два пъти размера на главогръда. Ако това не е така то значи паякът е прехранен, което може да се отрази неблагоприятно по време на линеенето. Тарантулите могат да минат без храна дни, седмици, а понякога и месеци. Напълно достатъчно е да храните паяка си веднъж- дваж седмично.

Съвет 6: Държане
Моят най – добър съвет за държането е … недейте. Оставяйки настрани факта, че паякът може да ви ухапе, да ви напръска с уртикарни косми, е напълно възможно да го изпуснете и евентуално убиете. Също като при рибките – те не се нуждаят от това да бъдат държани, а да им се радваме като просто ги гледаме. Някои хора имат лоши алергични реакции към ухапване от паяк, така че бъдете разумни!

Съвет 7: Субстратът
Субстратът е това, което слагате в терариума, за да стъпва по него тарантулата: с други думи – подът. Няма точен отговор на това кое е най-добро, но за главна насока се смята наличието на 7-10 см вермикулит и или ирландски мъх, налични в градинските центрове. Никога не използвайте едър пясък или живи растения като кактуси, които могат да наранят тарантулата.

Съвет 8: Поддръжка
Хубавото на това да гледате тарантула е че те изискват много малко поддръжка. Умрялата и недоизядена плячка трябва да се премахва ежедневно. Тарантулите отделят течност, която се изпарява с времето, но засъхналите петна по терариума могат да се почистват. Не се опитвайте непрекъснато да разрушавате паяжините, понеже единствения ефект от това е да стресирате допълнително домашния си любимец. Тарантулите могат да „приютяват” акари, който са внесени предимно чрез щурците. Акарите не са опасни за хората, но ако броят им се увеличи прекомерно, терариумът трябва да се почисти основно с топла вода. Не използвайте каквито и да е препарати. Аз лично не препоръчвам използването на живи растения, понеже те могат да преносители на мушици и яйца на други насекоми. Тарантулите са самотници и не би било подходящо да се гледат заедно, понеже биха се нападнали и убили една друга.

Съвет 9: Загуба на част или на цял крайник
Новаците в хобито се ужасяват, ако техните скъпоценни домашни любимци загубят крак или два. НЕ СЕ ПАНИКЬОСВАЙТЕ! Тарантулите, както и всички паяци, притежават способността да регенерират загубените си израстъци в течение на няколко смени на кожа. Притежават вградени способности да спират кръвта на мястото на раната, така че няма да кървят до смърт ако им падне някой крак. Отбележете си, че това не се отнася за абдомена или главогръда!

Съвет 10: Поръчване на тарантула
Да си купите хваната от природата или размножена в плен тарантула? Аз бих ви препоръчал да си вземете такава, която е отгледана в плен, понеже се предполага да са по здрави и да не носят паразити или акари. Също така хващането на определени видове е незаконно. Например Brachypelma smithi. Питайте продавачите в магазините за домашни любимци откъде са се сдобили с тях преди да си ги купите. Също така избягвайте тарантули, които са се свили целите и не мърдат много, поради факта, че те най-вероятно са болни и купуването им не си заслужава. 

Източник : spiderlog.info

Изпратено на 6/12/2008 от Маги. Прочетено 7357 пъти.
Изпратено на 7/8/2008 от xfan.

А стига бре и каква е била тая ми ти тарантула?
Ако не правиш разлика между тарантулите и обикновените паяци влез на www.spiderlog.info и попрочети малко :-)))

Изпратено на 7/6/2008 от Кашчей.

Незнам ама ако ви ухапе веднъж тоя паяк ще берете душа дълго време в боницата.Виждал съм хора ухапани от тарантула и гледките са страшни-на един няколко пъти му преливаха кръв а където беше ухапан беше станало едно голямо черно петно-направо беше като разложен.Само в брониран аквариум!




за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/19/2013
Шестте най-добре говорещи папагали

7/12/2013
Кучето помага срещу стрес

12/5/2012
Котките лекуват

11/9/2012
Деца и куче. Породи кучета

5/21/2012
Защо шоколадът е вреден за животните

1. Нашите водни костенурки (51465)

2. Моето хъски (45644)

3. Хамстерът – как да се държите с него? (45307)

4. Подробности за червенобузите костенурки (39545)

5. ЧЕРВЕНОБУЗЕСТИ КОСТЕНУРКИ (28991)

В света на папагалите

Декоративен плъх.Препоръки за начинаещия

Подробности за червенобузите костенурки

Нашите водни костенурки

Хамстерът – как да се държите с него?