Канарчета у дома
Канарчето е най-популярната и обичана от хората домашна пойна птица. красива окраска и миловидност, звънък, мелодичен глас, способност за обучение, привързаност към човека и успешно размножаване в плен това са качествата, благодарение на които канарчето се е превърнало в истински домашен любимец.
Макар че много хора отглеждат у дома се канарчета заради красивата им осанка и окраска, най-много се цени техният певчески талант, доведен при някои птици почти да съвършенство.
Дивото канарче (Зеппиз сапапа) е зеленикаво-жълта птичка, дълга около 11 см, невзрачна на вид, но известна сладкопойница. за разлика от вълнистите папагалчета, например, дивите канарчета са "кацащи и спящи на пръчка" с типично подреждане на пръстите три насочени напред и един назад. Но също като вълнистите папагалчета, те ядат семената, като първо олющват обвивката, преди да погълнат ядката.
Канарчетата летят на ята и са характерни птици за горите на канарските острови (откъдето произлиза името им), Азорските острови и Мадейра. Били са разпространени като декоративни птици, държани в плен от испанците, след като завоювали канарските острови в края на 15-и век. Птиците били толкова търсени, че испанците развили процъфтяваща търговия, като държали монопола, продавайки само мъжките птици.
Този монопол бил нарушен чак през 1622 г. , когато кораб, превозващ канарчета, потънал в Средиземно море, като много от птиците били освободени или успели сами да избегнат гибелта. Вятърът ги отнесъл към Елба, където те се установил'. като свободна дива колония. Това позволило на италианците, а по-късно и на другите европейци, да се заемат с отглеждането и развъждането на канарчета.
Чрез пътуващите търговци птиците достигнали до Северен Тирол, където в селцето Имст започнали да обучават бъдещите "тиролски певци", известни в много страни. През 1800 г. от Имст започнало бързо разпространение на тези великолепни птички към планината Сепнт Андреасберг в Харц. В записките на един гледач на канарчета от онова време е записано следното: "Във всяка къща на малките планински селища в Харц се развъждат канарчета, за които се грижи не само мъжа, но и жената и децата. Те знаят, че колкото по-красиви са техните птици, толкова повече пари ще получат от търговеца". През 1878 г. износа на мъжки канарчета от Харц достигнал 40 000 екземпляра.
Източник: 4pet.hit.bg