Разновидности на канарчетата
ПОЙНИ КАНАРЧЕТА
Международно признание са получили три основни раси: немска (или Харцер-Ролер), белгийска (Малиноа) и испанска (тимбрадос). Родина на канарчетата Харцер Ролер е едно от старинните градчета в Горен Харц Андреасберг. Птиците от тази порода се отличават със значително по-нисък глас от обикновените канарчета и пеят, по принцип, без да си отварят човката. когато пее, доброто харцово канарче стои върху кацалката вертикално и силно издува гърлото си. Според стандарта това канарче трябва да бъде оцветено само в жълто. Най-знаменитите линии щамове на харцозите канарчета са се появили преди около сто години. Те носят имената на своите "автори" Труте и Зайферт. Песента на тези канарчета се отличава с богатство и разнообразие от красиви трели, някои от които носят доста поетични названия. Белгийското канарче (Малиноа ватерслагер) е било създадено преди повече от 100 години. То е по-голямо от Харцовото канарче. Окраската му трябва да бъде чисто жълта допуска се не повече от няколко петънца върху оперението. Песента му напомня различните звуци на течаща по камъчета вода. Много изследователи смятат, испанската порода канарче тимбрадо за най-стара, получена по пътя на кръстосването на диво канарче с нови породи, внесени от чужбина. Испанското канарче може да бъде със зелена, жълта или пъстра окраска.
ЦВЕТНИ КАНАРЧЕТА
Като че ли нито една от отглежданите в домашни условия птици не може да се похвали с такова разнообразие в окраската, като канарчето. Съществуват повече от 200 разцветки, като основните се разделят на две групи: светли (липохромни) с бял подпух, без никакво тъмно петънце и тъмни (меланинови), в окраската на които участват черен и кафяви пигменти. към липохромните птици се отнасят жълтите, белите, червените, оранжевите канарчета, а така също и канарчетата с цвят на слонова кост и розовите. (Аворио) Меланиновите образуват четири големи групи: черна, гхатова, кафява и изабелова. към първата се отнасят зелените, сибите, бронзовите и бакърените канарчета. Ахатовите канарчета имат посветъл, отколкото у черните птици, щрихов рисунък на перата. кафявите канарчета напълно оправдават своето название и имат кафеникав рисунък на перата, а изабеловите бежаво кафяв. Отглеждането на цветните канарчета се различава в малка степен от отглеждането на другите канарчета, а тяхното развъждане и кръстосване дава богати възможности за получаване на различни вариации. Първите цветни канарчета се срещат 6 Германия преди повече от 250 години. Те са носели името немскобели канарчета. Др Дункер през 20те години е имал възможността да създаде цветова скала на червеното канарче, което се явява основата за оценка на червената пигментация. Мъжките на тези екзотични птици са . обагрени в огненочервено. Червеният фактор е генетически вариант при канарчетата в резултат на хибридизация с венецуелската скатия. От кръстоската с жълто женско канарче се появява нова окраска. Едва в четвъртата генерация кръстоски има плодоносни женски. Първото поколение бива медно червено. Чрез следващата кръстоска с тъмна птица се получава оранжево оцветено канарче. Позитивно върху перата се отразява това, че мъжкия и женската са винаги различно оцветени. "Наситените" птици имат по малки пера и по перушината около опашката липохромно вещество, което при "бледите" птици не се наблюдава. При тях тези пера остават без липохром и са бледи. Според мнозина специалисти, "бледи" птици се получават, когато в кръстоската не участва "наситена" птица, което по настоящем е стара теоретична постановка. Днес се срещат наситено червени, червени канарчета 6 "наситен" и "блед" вариант. Те представляват необичайно красива гледка. Установено е още, че тези цветови вариации оказват влияние върху пеенето. То е по-силно и звънко от това на пойните канарчета.
ФИГУРНИ КАНАРЧЕТА
По правило, това са по-едри или много дребни птици с особена форма на тялото и необикновено оперение. Съществуват пет групи породи фигурни канарчета: къдрави канарчета, канарчета с характерна стойка, канарчета с характерна форма на тялото и с гладко оперение, качулати канарчета с гладко оперение и канарчета с цветни шарки на оперението. като че ли най-интересни от тях са т. нар. гърбави канарчета. Върху кацалката те стоят много изправени, а главата на изпънатата напред шия спускат надолу, до нивото на плещите. Благодарение на тази характерна поза, погледната отстрани тези птици изглеждат гърбави, а ако бъдат наблюдавани откъм гърба, не се виждат нито главата, нито шията. качулатите канарчета са украсени с красиви качулки и "вежди" от гъсти перца над очите, а къдравите птици имат дълги и тънки пера, сякаш оформени от талантлив фризъор. канарчетата с характерна стойка се делят на много различни по размер и екстериор породи, но имат една обща особеност красиво гъсто и гладко оперение. Канарчетата с цветни шарки на оперението се отличават с изключително оригиналната си окраска. Например, едноцветен връх на главата "шапчица" и пъстро тяло. (Лизард)
Източник: 4pet.hit.bg