Отглеждане на канарчета
Ако сте решили да отглеждате у дома си двойка канарчета, снабдете се с две клетки: неголяма единична за отглеждане на самеца през есента и зимата и по-просторна, предназначена за двойка птици за размножаване. за единично отглеждане на канарче е най-добре да се използва обикновена клетка, каквито се предлагат в зоомагазините. Размерите на клетката трябва да бъдат: дължина 40 см, ширина 20 см, височина 25 см. Разбира се, клетката може да бъде и по-голяма, но в никакъв случай по-малка.
Сериозните любители на канарчета трябва да помислят и за по-дълга пролетна клетка за своите птици в млада възраст (100 см х 50 см х 50 см) и волиера. Ако разполагате с такава възможност, устройте на канарчетата макар и неголяма лятна волиера на открито, например, на балкона. В краен случай по-често изнасяйте през лятото стайната клетка с птиците на балкона.
По принцип, добре е клетката да има вратички и от двете страни. Две-три кацалки се поставят в клетката по такъв начин на едно равнище, че скачащата върху тях птичка да не опира опашката си в стените, а седящата да не цапа със своите екстременти храната и водата за пиене. Пръчките за кацане трябва да бъдат достатъчно дебели, за да не може птицата напълно да ги обхваща с пръстите си (1,5 см в диаметър). Най-добре е те да се изработят от прави, неочистени от кората върбови клонки.
Хранилките и поилките, които могат да бъдат дънни или окачени на кафезните решетки, трябва да се поставят в различни краища на клетката и не под кацалките.
Опитните канаровъди препоръчват дъното на клетката да се посипе със слой пясък, който трябва да се сменя на всеки 34 дни. Но в домашни условия това не е толкова лесно, поради което е достатъчно дъното да се покрива с хартия (само не вестник), а пясък задължително се поставя в клетката в отделен съд. Хартията на дъното се сменя ежедневно. Сполучливо може да се използва котешка тоалетна (бентонит, зоолит). Хранилките и поилките също трябва да се измиват всеки ден. Кацалките се почистват в зависимост от това колко са зацапани, а клетката трябва да се измива изцяло с гореща вода и сапун от време на време.
Канарчетата много обичат да се къпят. За птича "вана" е подходяща плоска чинийка с диаметър не по-малък от 10 см. Много практични са специалните закрити от всички страни стъклени или пластмасови банички, които се окачват отвън на клетката към една от отворените вратички. Не трябва да се принуждават птиците насила да се къпят, от това те могат да се разболеят и дори да умрат.
И още няколко съвета. Някои любители предпочитат сами да изработят "дома" на своите пернати любимци по собствен индивидуален проект. Понякога тези клетки стават много красиви и добре се вписват в интериора на жилището. Трябва, обаче да се следват някои задължителни правила при изработването на такива клетки, като не се забравя, че в крайна сметка, всяка клетка трябва да бъде удобна и безопасна за своите пернати обитатели. Не бива клетката да се изработва от медна тел. Освен това, тя може да се боядисва само отвън и само с бои, които не съдържат отровни за птиците вещества.
Най-добре е клетката да се постави или окачи в най-светлата част на стаята, близо до прозорец, но не на перваза или на пътя на въздушни течения. когато е поставена в южната част на стаята или през лятото е окачена на балкона, клетката трябва да се засенчва.
През различните периоди на годината всеки любител на канарчета трябва да се придържа към определени правила за отглеждане на своите пернати любимци. И това е напълно разбираемо: у домашните канарчета, както и при техните диви предци се е запазил точно определен годишен цикъл, в който периодите на покой се редуват с периоди на размножаване. На този цикъл е подчинена физиологията на птиците и тяхното поведение, от неговото правилно съблюдаване зависи до голяма степен здравословното състояние на птиците и качеството на тяхното потомство.
Есенните и зимни месеци трябва да станат за домашните канарчета период на пълен покой след трудните за тях периоди на размножаване и линеене. По това време главната задача на техния стопанин е да изключи от живота на своите питомци всички фактори, стимулиращи стремежа на птиците към размножаване.
На първо място, в късната есен и през зимата самците и самките трябва да се държат отделно едни от други, а още по-добре в отделни помещения.
Второ, птиците трябва да бодърствуват от 7-8 часа сутринта до пет вечерта. Недостига на естествено осветление се компенсира с помощта на обикновена електрическа лампа. Но удължаването на светлия ден за канарчетата по това време на годината с още няколко часа е недопустимо. Оставяйки птиците в осветена стая до късна вечер, техните стопани правят голяма грешка. Без сами да искат, те предизвикват у своите птици несвоевременна полова възбуда, преждевременно линеене и влошаване на песента им.
Трето, през зимата основната храна трябва да е съставена от зърнена смес, зеленина и два пъти седмично яйчена смес. През зимните месеци всички видове храни трябва да се дават на канарчетата в по-голямо количество. Режима на хранене и къпане остават същите. Необходимо е често да се проветрява стаята, в която живеят канарчетата. Равномерната прохлада не е опасна за канарчетата, а свежият въздух им е много необходим. Канарчетата са твърде чувствителни към битовата газ и загиват дори от нейното минимално наличие във въздуха. Ето защо канарчетата не бива да се отглеждат в кухня с газова печка.
В миналото тези малки птички са служили като най-надежден уред за определяне на опасното наличие на газ във въздуха. Миньорите от Хари взимали със себе си в шахтите клетки с канарчета. Ако птичките започвали да настръхват или падали мъртви, хората незабавно напускали мините, знаейки, че в тях тихо и коварно се натрупва рудничен газ.
Източник: 4pet.hit.bg