Какво не знаем за поливането на цветята
Много любители на цветята имат проблеми с поливането. Някои стайни растения се поливат твърде обилно. Те увяхват, защото в корените им се събира вода, която им пречи да получават достатъчно кислород. Корените загниват и вече не могат да поемат вода. Твърде малко са растенията като кипарисовата трева, които понасят без проблеми обилното поливане и дори събирането на вода. За да избегнете загниването на корените, не оставяйте излишната вода в чинийката повече от няколко минути.
Много растения като папрати, теменужки, орхидеи, камелии и азалии, са благодарни за потапяне в по- голям съд с вода. Ако кореновата туфа е засъхнала твърде много, растението се поставя до ръба на саксията в хладка вода, към която сте прибавили няколко капки измиващ препарат. Така изсъхналият корен ще поеме по- лесно необходимата му влага.
Ритъм на поливане
За съжаление няма общовалидни правила за това през колко време да се полива. Нуждата от вода зависи от температурата в помещението, сезона, големината и вида на растението. Тя се определя и от осветеността на помещението. Не поливайте, когато се сетите- веднъж повече, друг път по- малко, а в добре дозирани количества. Поливайте само когато повърхностния почвен слой е засъхнал; но засъхнал не означава изсъхнал. Препоръчва се стайните растения да се поливат през цялата година с филтрирана вода със стайна температура 20- 26 ° С.
Не всяка вода е полезна за растението
Твърдата вода пречи на растежа. Успешното отглеждане на стайни растения зависи не само от т.нар. “зелен палец”. Качеството на водата за поливане също играе важна роля, защото нашата чешмяна вода съдържа различни количества соли в зависимост от твърдостта. С течение на времето тези соли се събират в почвения субстрат. Това уврежда растението и води до пожълтяване на листата и изсъхване на върховете им. Твърдата чешмяна вода е непоносима за по- чувствителните стайни растения като орхидеи, насекомоядни растения, бромелии, папрати, камелии, портокалови дръвчета, гардении. Почти всички тропични и субтропични растения обичат меката дъждовна вода.
Какво да се прави?
Много любители- цветари събират дъждовна вода или използват за поливане само преварена, престояла вода. Някои слагат във водата найлонов чорап, пълен с глина, за да я направят по- мека. Много просто е да се снабдите с филтрираща кана. С нея твърдата вода става тропически мека и се пречиства от тежки метали, хлор и други вредни за растенията съставки.