Цветя

Дифенбахия (Dieffenbachia)



Дифенбахията е декоративно-листно растение с изключително жив рисунък по листата. Предлагат се повече от 30 сорта, някои от които са с двуизмерна жълта окраска върху основния зелен тон на листата.
Място: Определя се в зависимост от това дали растенията са с бялоизпъстрени или със зелени листа. Видовете с листа на бели петна или с жълта мраморна окраска по правило обичат да са на светло, но защитено от прякото слънце място, за да се съхрани изящния рисунък на листата. Само видовете със зелени листа, например Dieffenbachia humilis могат да виреят и на пълна сянка. През лятото температурата в стаята трябва да е около 20°С, а през зимата най-малко 15°С.
Грижи: През вегетационния период от май до август се полива обилно с хладка, филтрирана вода. От септември се полива по-пестеливо. Тори се умерено, но редовно- веднъж на седмица. Дифенбахията оценява повишената влажност на въздуха; непрякото оросяване с филтрирана вода е част от грижите за нея. Но внимавайте с цветето, тъй като всички растения от семейство змиярникови не понасят въздушното течение. Въпреки грижите, с които го обграждаме, с времето растението започва да се оголва отдолу. В такъв случай в началото на лятото е уместно да го укастрим за подмладяване. След тази процедура дифенбахията отново се разлиства.
Размножаване: Става чрез резници или чрез зелени стъблени резници дълги 7-10 см, по които има поне един възел (можем да го разпознаем по удебеленията под кората). Стъблените резници се посаждат до средата на дължината си по един или няколко наведнъж. Внимавайте отвесно набучените в пръстта стъбла да са обърнати с правилната страна към почвата. С оглед на това се препоръчва долния край да се отбелязва чрез скосен разрез.
Съвети: Бъдете предпазливи с млечния сок на растението. Той съдържа стрихнин, отровен е и дразни кожата и лигавиците. Дифенбахията е подходяща и за хидрокултура.
Изпратено на 10/14/2002 от Анонимен. Прочетено 10600 пъти.
Изпратено на 8/13/2007 от addda.
Това е любимото ми растения! Не знам дали ме "разбира", но при мен расте като лудо! Разсаждам го по всяко време на годината без проблем. Когато порасне повече на височина /стига до 2.50м/, а растението е все още младо / на години/ може да го "укрепите" с бамбукови пръчки. Другия вариант е да отрежете върха и когато пусне корени да го засадите до стеблото за да оформите храст. Лично аз ви съветвам когато режете върха и резници да ги пуснете във вода и там да си пуснат корените - при мен действа безотказно вече 6 -та година.
Изпратено на 3/23/2007 от Паца Цветкава.
От миналата година притежавам дифенбахия, но долните й листа винаги опадат след като изкара ново листо. Моля помогнете със съвет.
Изпратено на 10/20/2006 от Мария Стефахова.
Имам дифенбахия с тъмни листа висока около 1.20м. Няма опадали листа, но стъблото се изкривява и не може да стои изправено. Моля, дайте ми сьвет. Благодаря.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/19/2013
Сакъзче, висящо мушкато (Pelargonium peltatum)

7/15/2013
Как да се грижим за цветята във ваза

7/11/2013
МНОГОГОДИШНИ ЦВЕТЯ В ГРАДИНАТА!

11/26/2012
Живо дръвче е по-добре

11/9/2012
Скална градина

1. Цикламата обича хлад (61234)

2. Циклама (33098)

3. Да си отгледаме пуканки (31497)

4. От някои букети може и да похапвате! (28140)

5. Значение на цветята (26096)

Живот за цветята по време на отпуск

Царствената бегония живее кратко

Цикламата обича хлад

Циклама

Лимонът убива микробите