Зелените еколози в стаята
Цветята в дома ни отделят фитонциди – бактерицидни вещества, своеобразни растителни антибиотици, които правят въздуха по-здравословен, тъй като унищожават бактерии, гъбички, вируси. Освен това листата поглъщат и токсините в него – никотина и формалдехида. Особено активни в тази насока са хидропонните растения – корените им не са в пръст, а в смес от глинени топчета и хранителен разтвор.
Лимоновото дръвче, здравецът, бръшлянът, аспарагусът освен фитонциди изпаряват и етерични масла, полезни при намален имунитет.
За хората с белодробни заболявания градината в стаята е задължителна. Важното е само да не се допуска мухъл от прекомерно поливане на пръстта. Миртът например намалява не само количеството на вредните микроорганизми, но и вероятността от бронхоспазъм. Това средиземноморско дръвче с вечнозелени листа и уханни бели цветове било символ на славата у древните гърци, а римляните го посветили на култа към Венера.
Ако често сънувате кошмари, добре е в спалнята си да отглеждате сингониум – растението предпазва от неприятни съновидения, но там обаче няма място стайния жасмин, въпреки, че листата му могат да се използват за компреси при кожни язви, а цветчетата – за да си приготвите освежаващ чай. Силният аромат на жасмина няма да ви осигури спокойна нощ.
Поради силния аромат на игликата и тя не се препоръчва да се отглежда в стайни помещения. Тя идва от предпланините на Хималаите и е популярна у нас, но листата й могат да предизвикат кожна алергия у по-чувствителните. Освен това растението изразходва много хранителни вещества от почвата и за да цъфти продължително се налага торенето с фосфорни, азотни или калиеви торове, а от такава химия най-малко се нуждаете през нощта.
За хората, страдащи от безсъние се препоръчва отглеждането на лук и чесън – те не само дезинфекцират въздуха, но нормализират и съня.