Чайно-хибридни рози
Те са храстовидни, с едри, ароматни цветове. Цъфтят непрекъснато от май до падането на сланите. В районите с умерен климат са слабо зимоустойчиви и не могат да презимуват без допълнително покритие. Трябва да ги загърлите през есента и да ги откриете през пролетта.
През есента, когато температурите започнат да се понижават към нулата, основата на храста се загърля или затрупва с почва или отпадъчна органична материя на височина 20-30 см. Така се предпазват от измръзване вегетативните пъпки, разположени в основата на леторастите, от които на следващата година се развиват новите леторасти. Розите се откриват през пролетта, след като мине опасността от силно понижаване на температурата. Откриват се в облачно време, за да се избегнат резките промени на температурата в основата на растението. При отглеждането на розите съществен момент е резитбата.
Почвата трябва да бъде дълбоко обработена, средна по механичен състав и плодородна. Тежките и много леките отцедливи почви не са благоприятни. Най-подходящи са глинесто-песъчливите почви, наторени с прегорял оборски тор. По време на вегетация розите се нуждаят от редовно, обилно поливане, но без застояване на вода. През август поливането се намалява, за да узреят достатъчно леторастите и да не измръзнат.
Култиварите се размножават чрез присаждане и чрез зелени стъблени резници. Чайно-хибридните рози са най-често използваните у нас за украса на откритата селищна среда. Отглеждат се както в зелените площи, така и в домашните градини. Някои култивари от този клас се отглеждат целогодишно в оранжерии за производство на рязан цвят.
Източник: bul-news.com