Искате ли фотоапаратът да ви стане приятел?
Разгледахте ли си вече снимките, правени по време на почивката? Може би сте разочаровани, от това което сте видели. “Излязла съм ужасно”, си казвате. И поне една вече сте скъсали, нали? За да не се вайкате от фоторезултата обаче, трябва да спазвате някои правила.
Първото, което е най-важно, когато насочат фотоапарата към вас, е да не мърдате, да изправите гърба и раменете си и да приберете корема.
Най-сполучлив е ракурсът ¾ . Избягвайте пълния анфас.
Ако апаратчето ви е евтино и с примитивна оптика, предварително приемете, че резултатът, който очаквате, няма да е добър. Особено ако решите да си правите портретни снимки – отблизо чертите на лицето се деформират.
Запомнете, че всяка снимка трупа “само” 10 килца към теглото ви. Факт, който и специалистите от бранша трудно могат да обяснят.
Никога не снимайте отгоре надолу, освен ако не искате да станете оператор във филм на ужасите. Къси крака и деформирано тяло ще е крайният резултат.
Най-доброто осветление за снимане е мекото, разсеяно, без падащи сенки. Достатъчно е сянката от носа да падне върху устата...
Слънцето не бива да грее право в обектива.
Обърнете внимание как насочвате апарата. Може да се окаже, че този, когото снимате, е останал без крака, а над главата му има огромно синьо небе.
Не е без значение и композицията. Често съчетаването на красивия морски пейзаж с вашите собствени прелести е несполучливо.