Факти за размишление...
Горите на България със средна възраст 49 г. се простират върху 3914 милиона хектара и заемат 33% от територията на страната. Иглолистните от тях са 33 на сто.
За една година горските масиви ни даряват със 7138000 тона кислород, а обработват повече от 10 млн. Тона въглероден двуокис. Въпреки, че е малка по територия, България е третата в Европа страна по биологично разнообразие с много редки видове. Над 70 на сто от площта на защитените природни територии са гори и земи от горския ни фонд. В него има 3 национални, 9 природни парка и 46 резервата, от които 17 са утвърдени от ЮНЕСКО за биосферни. Националния парк “Пирин” е включен още в списъка на световното културно и природно наследство.
Около 5 на сто от цялата флора, 4,3 на сто от насекомите и 9 на сто от останалата фауна в горите са видове, които не се срещат никъде другаде по света. България е сред малкото страни в Европа, в която са запазени големи популации на благороден елен, сърна, диво прасе, муфлон, мечка.
Близо 85 на сто от речните води на страната ни водят началото си от планините.
Преди да замахнете лекомислено с брадвата или да запалите огън в близост до гора, си спомнете, че:
Дърво с 5 кг листна маса за една година обезврежда оловни съединения от 130 литра бензин.
Един хектар смърчова гора задържа за една година до 3,2 тона прах, а дъбовата- до 5,6 тона.
За една година хектар тополова гора поглъща около 1900 кг серни окиси.
Ивица от гора, широка 200- 250 метра, намалява девет пъти силата на шума.
Ако едно дърво е живо, допринася от 3 до 200 пъти повече полза според специфичните условия, отколкото ако е отсечено и употребено по най- ефективния начин.