Как да се справим с теста за работа?
Тестовете стават все по- важна част от подбора на кандидатите за работа. И специализираните агенции за селекция, и самите работодатели вече предпочитат стандартизираните методи за проверка на качествата на хората, желаещи да заемат определено място.
Проверките за способности установяват годността на кандидата за точно определена дейност. В тази група са общите тестове за действие, с които се проверяват концентрацията, логическото мислене, тестовете за интелигентност и задачите за специални способности като слух, сръчност, реакция.
Другата голяма група са тестовете, отнасящи се до личността. С тяхна помощ се получава информация за индивидуалните интереси и конкретните предпочитания на кандидатите.
Един от най- популярните психологически тестове- на Айзинг, мери три качества: дали човек е насочен “навън” или е съсредоточен предимно вътре в себе си, психотизъм- способността да се спазват обичайни правила на поведение, и невротизъм.
Грешка е предварителната подготовка за психологическите задачи. Най- важното условие за доброто представяне е отличната физическа и психическа форма. Затова си починете добре, преди да де явите на тест. Често фирмите прилагат продължителни и изтощителни проверовъчни процедури, които могат да стигнат до 6-7 часа. Така се отсяват тези, които без проблем издържат на натоварване. А в повечето случаи за бизнеса това е изключително важно, тъй като стресът там е по- скоро ежедневие, отколкото изключение.
Бъдете напълно откровени, не се нагаждайте към отговори, които смятате за правилни. Ако скалата за лъжа скочи доста, автоматично отпадате, тъй като това е знак и за бъдещата некоректност на работното място. Почти винаги в тестовете съществуват т.нар. филери, които целят да ви заблудят и да не ви позволят да прецените точно качеството, което се проверява с даден въпрос.
Не бързайте да се радвате, ако все пак успеете да заблудите проверяващите. Това не значи, че 100% сте успели. Рано или късно ще разберете, че полученото място не е това, което сте търсили. Разочарованието тогава ще бъде и за двете страни.
Колкото повече знаете за областта, към която сте се насочили, толкова шансовете ви са по- големи. Ако кандидатствате в банка или за някаква друга икономическа позиция във фирма, съберете възможно най- подробна информация за конкретния бизнес, за пазарите на компанията, за особеностите на счетоводството й и др. Така ще се представите по- убедително при първоначалното пресяване и ще се адаптирате по- бързо към работата.
Ако се затрудните, минете на друг въпрос и се върнете, ако ви остане време.
Различните тестове формират различна част от крайната оценка. Когато например се подбират програмисти или други компютърни специалисти, водещо е представянето на професионалните и дидактичните тестове. Особеностите на характера не са от значение. Когато обаче става дума за човек, който трябва да работи с екип и да се развива дългосрочно в компанията, тогава личностните характеристики и психологическите данни са водещи.