За Всеки по Нещо

Движете се повече- за дълголетие и здраве!



Обездвижването наред с неправилното хранене е безспорен фактор за сърдечна недостатъчност, мозъчен инсулт, инфаркт на миокарда, захарен диабет от втори тип, остеопороза и дори за някои видове рак (на дебелото черво, гърдата и маточното тяло).
Първото място по смъртност в Европа, сащ и Канада заемат сърдечно- съдовите заболявания. В България на тях се дължи 65% от смъртността. На недостатъчна физическа активност се дължи и остеопорозата- намаляването на плътността на костите, в резултат на което те стават лесно чупливи. Един от начините да намалим риска от тези заболявания е да се движим повече.
Децата трябва да спортуват поне по час и половина на ден
Профилактиката на остеопорозата трябва да започне още преди раждането на човека. Защото изграждането на скелета започва от майчината утроба и продължава до края на пубертета. Веднъж изградили се, костите ни остават такива за цял живот. Когато бъдещата майка се храни с млечни продукти и в храната й има необходимия витамин D, бебето се ражда със здрави кости. Основно значение имат последните три месеца от бременността. Другият важен период за формирането на костната система е детството, особено пубертета. Дебелината на костите зависи от това с какво се храни детето. Калцият, който е основата за изграждането на скелета, се съдържа само в млякото и млечните продукти. Приемът на млечен белтък е от изключително значение в пубертетната възраст, когато е тласъкът на нарастването на ръстта и съответно на костите. В храната на подрастващите трябва да има поне 1000 единици калций дневно, което прави около 1 литър мляко. Разбира се част от белтъка трябва да идва от млечни продукти като сирене, кашкавал, извара. Те трябва да заемат основно място в порциона на децата.
Здравината на скелета пък зависи до голяма степен от физическата активност на детето. Благодарение на нея се формират качествени кости, които издържат на натиск във всяка посока. Колкото повече спортува едно дете, толкова по- здрави кости ще има то. За да се постигне това е нужно детето да се занимава със спорт минимум час и половина на ден.
Не всяко натоварване е полезно за сърцето
Предпазването от сърдечно- съдови заболявания и тяхното лечение изискват отказ от тютюнопушене, от животински мазнини, намаляване на тестените продукти, нормализиране на теглото и силно ограничаване на алкохола (до 50мл концентрат или 250мл вино, или 600-700мл бира дневно). И много движение, спортуване.
Тютюнът, мазните храни, голямото количество захари директно увреждат фината вътрешна обвивка на кръвоносните съдове. Нарушената цялост на тази обвивка създава условия за образуване на атеросклеротични плаки, т.е. за стеснение на съдовете. Освен това те стават твърди, загубват своята еластичност, което още повече натоварва сърцето. От своя страна, движението, създавайки условия за по- голяма скорост на кръвта предизвиква триене на стените на съдовете от ускорената кръв, в резултат на което се отделя голямо количество азотен окис с точно обратното въздействие- да заздравява съдовете. Ако нашите кръвоносни съдове са здрави, и сърцето ни ще е здраво.
От медицинска гледна точка най-физиологичното движение е т.нар. изотонично движение- с малко усилия, но продължително и с участието на възможно повече мускулни групи. Такива са плуването, туризмът, ходенето, бягането, колоезденето, аеробиката и др. Те са с най- благотворно влияние върху сърцето и кръвоносните съдове.
Заседналият живот крие риск от диабет
Причните за диабета са многобройни. Основно е прехранването най-вече с животински мазнини, с концентрирани въглехидратни продукти. Роля играят и генетичните предпоставки, повишеното артериално налягане, нарушенията на мастната обмяна, тютюнопушенето, стресът. Важен фактор е заседналият начин на живот, тъй като води до наднормено тегло, а то е сериозна предпоставка за развитието на захарен диабет. Около 90% от хората с диабет от втори тип, който се развива в зрялата и старческата възраст имат наднормено тегло. Натрупването на излишни килограми, особено в коремната област, предизвиква нарушения в способността на организма да се справя с въглехидратите.
Движението помага за лечението и предотвратяването на обменните нарушения и диабета. Доказано е, че ако хората, при които има риск от появата на диабет (с наднормено тегло, заседнал начин на живот, неправилно хранене), изразходват в повече само 2000 калории седмично с по- усилено движение, рискът ще намалее с 25%. Например при умерено ходене с 5 км в час се изразходват 360-420 калории на час. Това означава, че е достатъчно човек да ходи по този начин 4-5 дни седмично. С джогинг и каране на велосипед се изгарят приблизително 660 калории.



Изпратено на 8/19/2002 от Анонимен. Прочетено 1851 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/27/2013
Как да се държим на масата. Първа част

7/11/2013
Преобразете дома с минимални средства

11/9/2012
Съвети за подготвяне на автомобила за зимата

9/13/2012
Следваканционна депресия

5/17/2012
Нека бъдем по-щастливи

1. Името издава качествaтa на личността (50799)

2. За всяка жена и нейното самочувствие (34666)

3. 30 полезни съвета (33805)

4. Чувствата и контролът над тях (23153)

5. Не позволявайте да ви използват! (18662)

Кафе

Името издава качествaтa на личността

30 полезни съвета

Страдате ли от безсъние?

Как да забогатеем от Интернет