От какво се замърсяват бельото и дрехите
Замърсяването на бельото и другите текстилни изделия се дължи на отложените по тях вещества от човешкото тяло и околната среда. При нормални жизнени условия и работа човешкото тяло отделя през порите на кожата значително количество пот и кожна мазнина. Потта съдържа различни соли, пикочна киселина, мазнини и други вещества.
При носенето на облеклото по повърхността му чрез потта се натрупват съдържащите се в нея мазнини, и то най-вече по яката, маншетите, под мишниците и други части на тялото, където триенето е по-голямо.
Замърсяванията, причинявани върху бельото и облеклото от околната среда, са в зависимост от месторазположението на дадено селище, от броя и характера на промишлените предприятия в околността. Атмосферата на големите градове с развита химична промишленост е замърсена най-вече от сажди и твърди пепел ни частици, прах, серен двуокис, сероводород, азотни окиси, фини частици от кварцов прах и др. Независимо от това там, където няма въздушни течения, картината се допълва и от отделящите се при.движението на автомобилите и другите моторни превозни средства, бензинови пари, недоизгорели газове, въглероден окис, въглероден; двуокис и други вредни, замърсяващи околната среда вещества.
Отложените по един или друг начин върху текстилните тъкани мастни и други вещества създават благоприятна среда за задържане и по-здраво закрепване на всички други замърсявания, попаднали след това върху тях.
За закрепването и задържането на замърсяванията върху тъканите важна роля играят и електростатичните сили, които се зараждат вследствие на различните електрически пълнежи на тъканите, от една страна, и на замърсяванията, от друга страна. За степента на замърсяването важна роля играе и влажността на тъканта. По-сухите тъкани са натоварени в по-голяма.степен със статично електричество, отколкото по-влажиите.
Текстилните влакна на по-сухите тъкани при взаимното си триене или при триене с други материи постепенно се натоварват със статично електричество. Вследствие на това се пораждат сили на привличане и успоредно със засилването на електрическото натоварване нараства и възможността за натрупване на замърсяванията. Това натрупване от околната среда под действието на електростатичните сили е по-голямо, отколкото натрупването им при допир. При това се създават благоприятни условия за задържане на замърсяванията по повърхността на тъканите, което особено силно се отразява върху полиамидните влакна (найлон, капрон, перлон) и другите тъкани от синтетични влакна. За задържането на замърсяванията по дрехите са от значение и други фактори, каквито са формата и видът на повърхността на влакната, броят на суковете на изработените от тях прежди, видът на сплитката на тъканта и др.
Източник: polezno.info