Сечива и инструменти
Във всяко домакинство трябва да има: брадва, голям и малък трион, ренде, чук, клещи, отвертки, точило за острене, френски и тръбен ключ, пили, свредели, секач, шило, ножовка, метър, мистрия, диамант за рязане на стъкло, шпакла. От тези инструменти най – често се използва чукът. Силата на удара на чука зависи от тежестта му, от дължината на дръжката му и от замаха на ръката. Колкото по – дълга е дръжката на чука, толкова по – силен е ударът. Чукът трябва да се държи така, че да се улеснява замахът. С него трябва да се нанасят силни удари, като се движи само китката на ръката. Повърхността на чука трябва да е гладка и чиста. Грапавата повърхност на чука може да причини изкривяване на гвоздея, който забиваме. Френският ключ и тръбният ключ служат за завинтване и отвинтване на болтове и муфи с различна дебелина.
Тръбния ключ обикновено се използва при водопроводни работи. При отвинтването ключът се върти на ляво, т.е. в посока обратна на часовниковата стрелка, а при завинтването – надясно. Отвертката служи за завинтване и отвинтване. Острието и трябва да влиза в главата на винта и да приляга добре в канала. То трябва да е гладко и неогънато. При работа с отвертка тя трябва повече да се натиска, отколкото да се върти. Затъпеното острие на отвертката се изглажда на гладко точило /брест/.
Свределите служат за пробиване на отвори. При пробиването свределът трябва да се държи перпендикулярно на пробиваната плоскост. За да се спази това важно изискване, в някои случаи се използва направляващ уред. Добре е мястото, което ще се пробива да се означи предварително с цветен молив. За пробиване на отвори в дървесина най – подходящи са малките маткапи.
Шилото служи за пробиване на малки отвори в кожа или в дърво. Понякога за същата цел се използват гвоздеи или игла, нагорещени до червено, които се допират бързо до материала.
Пилите биват кръгли, плоски, квадратни и триъгълни. Повърхността им е ситно назъбена, благодарение на което с тях може да се пилят метални, дървени и други предмети. Малките и тънки пили, които служат за прецизна работа, се наричат игленки. Пилите с дебели зъби се наричат брусовки, а пилите с по – дребни зъби – шлайфпили. Шлайфпилите се използват за заглаждане на плоскости. Пилите се продават без дръжки. Дръжките се поставят допълнително.
Секачът е стоманен прът, който в единият си край е плосък и клиновидно заострен, а в другия край завършва с конусовидна глава. При работа със секача главата се удря с чук, а заострената част разсича и реже съответния материал.
Съхраняване на инструментите. Инструментите трябва да се съхраняват на сухо място. Ако мястото на съхраняването им е влажно, след всяко използване те трябва да се намазват с машинно масло или грес. Ръждясалите инструменти се почистват, като се потапят в газ и след това се изтъркват със стоманени стружки.
Ако зъбите на триона са изхабени, трябва да се наточат от специалист. Ако острието на рендето е затъпено се изважда стоманения лист с острието и се слага на шмиргел под ъгъл 30 градуса. По време на точенето този ъгъл се намалява до 25 градуса и не се променя, а острието се движи в двете посоки.
Ако острието на рендето е нащърбено, най – добре е да се поправи от специалист. Затъпеното острие на брадва се точи на кръгъл кварцов камък, който се върти в коритце с вода.
За почистване на пилите се използва стоманена четка. Почистването трябва да се извършва внимателно, като пилата се движи по четката по посока на назъбването и, без силно натискане.
Инструментите за острене като бруст, масат, белгия, трябва да се подържат чисти и да не се използват за работа, преди да се намажат с машинно масло.
Когато точилният камък се замърси с остатъци от метал или от друг материал, той може да се измие с бензин, а след това да се почисти с твърда телена четка.
Източник: polezno.info