Извънредната работата вреди на физическото и психическото здраве
Според международно проучване, направено в 33 страни и обхващащо над 115 хиляди души, над една пета от работещите смятат, че здравословните им проблеми се дължат на работата.
Около 19% от анкетираните твърдят, че това, което работят, има негативно отражение върху здравето. Още 13 на сто се оплакват от завишен стрес и прекалена тревожност. Изследването показва, че това пречи на нормалния им нощен сън и често става причина за недоспиване.
В голямата част от икономически развитите страни хората прекарват повече време на работа, отколкото вкъщи със семействата си. В немалко случаи работохолизмът носи риск за физическото и за психическото здраве. Резултатите от проучването показват, че здравето е подложено на риск в следствие от условията на работното място.
Оказва се, че Япония е рекордьор по броя на самоубийства, предизвикани от стрес на работното място. 60% от запитаните заявяват, че страдат от здравословни проблеми, свързани с работа. Канада е на второ място по процент на оплакващите се в това отношение, а Нова Зеландия и Австралия са на последните места в класацията.
Проучването показва, че една трета от анкетираните ползват средно по три болнични дни годишно. От тях една трета впоследствие са били накарани от работодатели или колеги да се чувстват виновни за това, че не са били на работа. Само 15 на всеки сто анкетирани си признават, че са вадили болничен лист, без да имат истинска причина за това.
Повечето служители смятат, че за здравословното им състояние отговорност носи и работодателят. Според мнозинството стресът на работното място може да се намали чрез по-добра комуникация между персонал и ръководство, както и чрез реорганизация. Въпреки това само малка част от тях настояват за достъп до фитнес зали, гъвкаво работно време или надбавки за лоши условия за труд.
Друго изследване, публикувано в авторитетното списание Harvard Business Review, сочи, че милиони високоплатени специалисти в целия свят рискуват да си изгубят семействата поради продължителния работен ден и огромното служебно натоварване.
Те твърдят, че ангажиментите на работното място са причина милиони хора на практика да се откажат от семейния живот, да забравят за общуването с родителите си и да не се занимават с възпитанието на децата си.
Смущаващите резултати от изследването са, че приблизително 45% от високоплатените сътрудници на големите компании прекарват на работното си място приблизително 60, 70 и дори 100 часа седмично. Те получават 10-дневен отпуск само веднъж годишно и са готови да отложат сватба и даже погребение на близък заради служебни ангажименти.
Подобен работен график нанася огромна вреда на семейния живот. 45% от анкетираните работохолици признават, че кариерата им е несъвместима с пълноценния интимен живот. Не стоят по-добре нещата и с възпитанието на децата в семействата на работохолиците. Всички анкетирани признават, че техните деца твърде често гледат телевизия, хранят се неправилно и се държат лошо в училище.
Въпреки това 80% от участниците в изследването не искат да се откажат от служебното си положение за сметка на семейството.
Източник: puls.bg