Още за дъвката :
Кой е измислил дъвката? Елова смола дъвчели ескимосите и северноамериканските индианци. Маите и ацтеките предпочитали каучука. В Перу и в турските села дъвчели листа.Първия патент за дъвка получил американския аптекар Адамс през 1860г. В началото на нашия век мистър Ригли разгърнал промишленото производство на дъвка.
Полезно ли е да се дъвче дъвка?
Във всеки случай тя не е вредна, но кой знае каква полза от дъвченето също няма- твърдят учените. Практически няма болести, за които дъвката да е противопоказана.
Колко дъвчем?
Американците издъвкват по 250 парчена на човек през годината. Общо се получава над 200 000 тона дъвка! По нататък следват европейците : горе долу еднакво количество, по 100 парчета на година сдъвкват средностатистичния французин, италианец, немец, швед и белгиец.
Как се прави дъвката?
Най-често продуктите, от които е направена дъвката, са изброени на етикета : еластична основа, захар /или сорбит/, ароматизатори… Всяка фирма си има своя рецептура и технология. Във фабриката на най-голямата турска фирма "Кент" в покрайнините на Истанбул се произвеждат толкова популярни и у нас дъвки "Турбо", "Костенурки Нинджа", "Симпсън" и др. Човешката ръка въобще не докосва дъвките. А там където ги докосва, тя е с прозрачна стерилна ръкавица. Почти всичко тук е автоматизирано. Най-напред в миксерите се смесват всички компоненти, след това масата се нагрява, стерилизира, прави се във форма на дълъг салам, реже се на парчета и се загъва в обвивката…
Можем ли да се отровим с дъвка?
Глупаво е да се твърди, че в дъвките се съдържат канцерогенни вещества. Но съществува проблемът с качеството. Много фирми купуват дъвки с изтекъл срок на годност. А що се отнася до фалшификатите, те се познават по това, че на опаковката не са посочени съставните продукти.