Да говорим пред публика?
Не е толкова страшно
На събрание или пресконференция, на изпит или на интервю за работа или на делова среща – поне веднъж ще ви се наложи да вземете думата. Всички погледи ще бъдат отправени към вас и тогава – о, ужас! Притеснявате се, започвате да се потите, да треперите, да заеквате...Спокойно! Страхът е нещо нормално, важното е просто да не го показвате! Ето няколко капана, от които трябва да се пазите.
Дишането
По принцип дишането е несъзнателен рефлекс и този процес обикновенно е извън нашия контрол. Но под влияние на силна емоция дъхът може да секне. Когато ви предстои публична изява, притеснението и страхът могат да предизвикат запъхтяване и усещане, че не ни достига кислород. За да предотвратите този неприятен ефект, преди да излезете пред аудиторията и да започнете да говорите, поемете дълбоко въздух. Свийте коремните мускули, изпълнете с въздух първо долната част на белите дробове, после горната на гръдния кош и стегнете до носоглътката. Чак тогава отворете уста: гласът ви ще бъде звучен и с добър тембър. Постепенно издишвайки складирания въздух с всяка следваща дума, вие ще се успокоявате. Добре е, ако започнете изложението си с някаква неуместна шегичка, така както правят американските оратори. Тя ще отпусне и вас, и аудиторията.
Погледът
Независимо от това дали трябва да говорим пред голяма група от хора или само пред двама души, обикновенно човек се раздвоява, незнаейки кого всъщност да гледа. Най-често той забива поглед към листа си или гледа някъде настрани. Най-добре е да си отбележите по един човек от ляво и отдясно, и по един от предните и най-отдалечените редове на залата. С плавни движения отмествайте погледа ту върху едните, ту върху другите. Ако давате изявление по телевизията, никога не гледайте в камерата, а в човека с който говорите
Стойката
Положението на тялото по време на публични изяви може да се превърне в неприятен издайник на вашата притесненост и нервност. Ако сте седнали и кръстосали краката си един върху друг, рискувате несъзнателно да клатите свободния крак като метроном, а това определено ще изнерви и вашия събеседник. Затова най-добре е и двата крака да са на земята, като те са леко кръстосани на нивото на глезена.
Паразитните думички
Почти всеки си има поне по едно вредно изразче, което несъзнателно вмъква на всяка втора дума. Това често дразни, а нерядко и разсмива аудиторията. Възможно е този вреден навик да се изразява и под непрекъснато "ъкане". За да преодолеете този досаден “тик”, помолете свои близки всеки път, когато споменете паразитната думичка, те веднага да я повтарят. Така сами ще започнете да се усещате.