Излекувайте лошото настроение!
Има хора, които във всяко нещо около себе си откриват първо лошото, а после хубавото. Те са раздразнителни, неприятни и често страдат от тази своя черта. Ако сте такива и вие, можете да си помогнете.
1. Не оставайте сами с неприятностите си. Споделете ги с добър приятел, който ви мисли доброто и ще получите голямо облекчение. Съветът му може и да не е от голямо практическо значение, но по-важни са неговото съчувствие и заинтересованост. И вие, от своя страна, бъдете готови да бъдете отзивчив слушател, когато е необходимо.
2. Отказвайте се навреме от проблемите си. Помнете, че колкото и грижи да имате, трябва да ги разсеете. Дружете със “слънчеви” хора. Бъдете разумни и тактични. Лошо впечатление прави този, който и най-дребната своя неприятност превръща в “световен” проблем. Нямате право да предавате лошото си настроение на другите.
3. Не изпадайте в гняв. Приучете се към малка пауза, преди да сте издали израз на гнева си. В тази пауза се постарайте да се захванете с някоя тежка работа или да се разходите. Това ще ви помогне.
4. Понякога е нужно да отстъпите. Изслушайте внимателно вашия опонент, уважете го и достатъчно критично се отнесете към своето гледище. Разумните отстъпки не са само полезни, но и предизвикват уважението на околните.
5. Не се стремете към съвършенство абсолютно и навсякъде. Не трябва да се забравя, че талантите и възможностите на всеки от нас са ограничени. Старайте се преди всичко отлично да изпълнявате своята пряка работа. За чувството на удовлетворение е достатъчно да имате успехи в една или две области, а останалото изпълнявайте просто добросъвестно.
6. Не предявявайте извънредни изисквания. Онзи, който премного очаква от околните, постоянно изпитва раздразнителност от това, че те не отговарят на неговите изисквания. Правите голяма грешка, ако непрекъснато критикувате, стремейки се да превъзпитате всички около вас. Шансовете ви за успех са минимални, защото такъв стил на поведение предизвиква у заобикалящите ви враждебно отношение.