Подстрекават ли към насилие компютърните игри?
В продължение на няколко години американските професори Карън Матюс и Соня Брейди от Калифорнийския и Питсбъргски университети проучват какво е влиянието на компютърните и видео игри върху психиката на подрастващите тийнейджъри и по-малки деца.
Те стигат до няколко категорични извода.
Игрите, в които има показано насилие повишават кръвното налягане на младите хора. Те изживяват силен стрес. Ако тези подрастващи живеят в семейство на агресивни родители и роднини и в атмосфера на насилие, децата реагират още по-явно на видяното насилие и в игрите. Те проявяват много по-малко състрадание и желание за сътрудничество с връстниците си и със семейството си, стават по-агресивни и са настроени съпернически към всички. Насилието, на което стават свидетели невръстните, показано във филмите или по медиите, често е много крайно и изглежда безнадеждно. То води до промяна в мисленето на младежите.
Не случайно проучване на психолозите от Института по психология към БАН в София установява, че децата най-много се страхуват да гледат новините по телевизията.
Липсата на проявено състрадание както в предаванията, така и по филмите обърква и нарушава представата на подрастващите към заобикалящия ги свят. Какъв съвет дават специалистите на родителите? Да бъдат винаги близки с децата си.
Най-пагубна е загубата на връзката между родители и деца. Общуването с малчуганите и тийнейджърите е безценно и родителите трябва да отделят време за него всеки ден като го разграничават от ангажиментите си.
Освен силния стрес, компютърните игри с насилие пораждат в децата и усещането, че някой ги преследва. След като са играли на тях, те намират за приемливо лошото отношение на околните, алкохола и наркотиците, твърдят професорите Матюс и Брейди.
Източник: moetosemeistvo.bg