Здраве

Защо противогрипните ваксини невинаги помагат



Много хора си задават въпроса защо, след като са се ваксинирали против грип, отново се разболяват, и то съвсем нелеко. Отговорът се състои в специфичната структура на грипния вирус. Той използва рибонуклеинова /РНК/ вместо дезоксирибонуклеинова /ДНК/ киселина за основен гинетичен материал.
ДНК е сравнително стабилна. Когато тя се репликира /създава отново с помощта на заразена клетка/, специални ензими изпълняват проверка на възпроизведената структура. Ако са налице някакви грешки, те се коригират. Ако грипният вирус използваше ДНК, той винаги щеше да бъде един и същ и никога не би мутирал. Тогава учените щяха да го изолират и да създадат ваксина за защита от него. За съжаление той използва РНК. Ензимите, присъстващи в нея, които са отговорни за размножаването на клетките, нямат същите възможности за проверка като тези на ДНК. Това означава, че всяка грешка, направена по време на клониране на РНК, поражда нов вид. С по-голямо разпространение на грипния вирус репликирането му се повтаря все повече и повече пъти. Така натрупаният ефект от много генетични грешки довежда до появата на нов вид.
Ако нашето тяло се инфектира с новия вид вирус, това е все едно, че среща причинителя на грипа за първи път. Фактът, че сте боледували миналата година, ни най-малко не допринася за по-леко изкарване на болестта.
Всичко това предполага възникването на “грипно разузнаване”. Тъй като е невъзможно да се разработи еднократна грипна ваксина, защото вирусът непрекъснато мутира, е изградена огромна мрежа от Световната здравна организация /СЗО/. Навсякъде по Земното кълбо докторите вземат проби от гърлен и носен секрет от пациенти. Тези проби се изпращат на лаборатории, за да бъдат тествани. По-подозрителните и интересни случаи се насочват към специални центрове.
Интересен е начинът, по който се получават ваксините. Най-често се използват кокоши яйца, в които се инжектира микроскопична капка от грипния вирус във въздушното пространство над ембриона. За два или три дни капката става голяма колкото супена лъжица. Върховете на яйцата се отрязват и вирусът се изтегля. Големите производители на ваксини използват стотици хиляди яйца наведнъж. За да осигурят нужните количества, компаниите повтарят тази процедура много пъти.
Преди да бъде използвана, ваксината трябва да се пречисти и тества, пакетира, именова и пусне в търговската мрежа. Това отнема поне 6 месеца. Ето защо фармацевтичните компании трябва да решат още през пролетта какъв вирус ще “отглеждат” за следващия сезон. Тук е и мястото на системата за грипно разузнаване на СЗО.
Какво ще стане, ако се появи напълно нов и неочакван вид вирус? Или ако той дойде през лятото и производителите нямат време да приготвят ваксина навреме за началото на грипния сезон? Вместо да се плашим от липсата на отговор на тези въпроси, нека все пак имаме вяра на собствената си имунна система и не забравяме, че колкото по-здравословен и природосъобразен начин на живот водим, толкова по-лесно тя ще се справи с атакуващите я вируси.

Изпратено на 10/18/2001 от Анонимен. Прочетено 1620 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/29/2013
Кога е идеалното време за чаша кафе

7/11/2013
Топ 7 съвета как да пазаруваме в кризата: по-здравословни храни за по-малко пари

11/22/2012
Най-често срещаните храни, причинители на алергии

11/15/2012
Диета при висок холестерол и триглицериди

11/9/2012
Защо не качвам тегло

1. Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота? (262651)

2. Девет съвета за защита срещу рака (52760)

3. Нелекуваната хрема води до синузит (36221)

4. Разширени вени (35954)

5. За да не се кривят детските крака (34647)

Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота?

Мъртва кост на китката

Да преборим безсънието

За да не се кривят детските крака

Лечебните свойства на солта