Да преборим безсънието
Не спите добре или бодърствате до късно всяка вечер? Какво трябва да направите, за да преборите безсънието?
В 50% от случаите причината са психологически фактори. Физиологичните причини също не са за подценяване. Внезапните сепвания по време на сън при хъркащите, менопаузата при жените или просто часовата разлика могат да причинят безсъние.
За невинните жертви на безсънието ...
Най- важното е да се уморите наистина. Избягвайте също така късните следобедни дремки, вечер се откажете от тежките храни и шоколадовите изделия. Ограничете и храните, богати на протеини (месото, сиренето ...), защото техните аминокиселини спират отделянето на така важната за добрия сън съставка- серотонин. За сметка на по- лекото вечерно меню обърнете внимание на успокояващите чайове от липа, глог и други билки. Преди да си легнете, вземете един студен душ. После се мушнете бързо в леглото и дишайте бавно. Вдишвайте през носа, изпълвайки максимално дробовете, а след това издишайте през устата, свивайки коремните мускули. Правете това, докато усетите първите признаци на дрямката.
За хъркащите, пътуващите и работохолиците ...
В определен момент хъркането може да се окаже сериозен проблем, който понякога изисква дори и лекарска намеса. Когато часовата разлика или друго объркване на биологичния ви часовник не ви позволяват да заспите през нощта, вие ще се чувствате сънени и без тонус през деня. За да не заспите точно когато не трябва, сутрин практикувайте половин час тонизираща гимнастика. Чаша топла вода също ще ви разведри. За да компенсирате натрупаното безсъние, опитайте да си лягате всеки ден поне с един час по- рано от предходния.
За изнервените ...
Акупунктурата е идеално средство за преодоляване на безсънието. Йогата в домашни условия е неин добър заместител. С няколко минути упражнения вие ще освободите напрежението и ще си осигурите здрав сън.