Покачва ли се кръвното налягане от сирене и кашкавал
Сиренето и кашкавалът стават вкусни, след като “узреят”. При този процес аминокиселината тирозин, на която са богати всички млечни продукти, се трансформира от съдържащите се в млечната маса микроорганизми до биологичноактивното вещество тирамин.
Нормално тираминът се разгражда в чревната стена на неактивни съставки. Това става чрез ензима тираминоксидаза. Някои хора обаче имат относителен недостиг на този фермент. При тях биогенноактивното вещество тирамин “нахлува” в кръвта и може да предизвика нежелани реакции. Наблюдава се зачервяване на лицето, изпотяване, треперене и покачване на кръвното налягане до степен на хипертонична криза. Налице са главоболие и понякога гадене. Това състояние в медицината се нарича флъш синдром. То обичайно преминава от самосебе си за около половин час. Рядко главоболието е много силно- вследствие на повишеното кръвно налягане. Тогава се налага лекарска намеса.
Диагнозата се основава на характерната анамнеза- хипертонична криза, съпроводена с другите посочени вече симптоми, след консумация на сирене или кашкавал. Тези реакции са по- чести при екзотичните сирена от типа на рокфор, но могат да ги предизвикат и родните сирена и кашкавали.
Лечение най- често не се налага. Ако гаденето, главоболието и треперенето са много силни, трябва да се повика лекар. До идването му сложете краката на страдащия в топла вода, поставете напоена със студена вода кърпа на главата му и му дайте да изпие 1- 2 с.л. захар, разтворени в малко топла вода.
Хората, склонни към такива реакции, трябва да избягват зрелите сирена и кашкавали, както и други храни, богати на тирамин: бакла, червено вино, боза, бира, бирена мая.