Сезонът на тиквата е - възползвайте се!
Тиквата притежава ценни диетични и вкусови качества. По хранителна стойност тя се изравнява с картофите. В зрелите плодове от най-добрите сортове тикви се съдържат до 10% захари и до 91% вода. Целулозата е около 1%, а киселини почти няма. От минералните соли преобладават калий и фосфор, не липсват също калций, магнезий, желязо, мед, фосфор, кобалт и натрий. Високо е съдържанието на витамин С - 15мг на 100г, каротин - 2мг, В1, В2, РР. Колкото месестата част на тиквата е по-оранжева или яркожълта, толкова по-високо е съдържанието на каротин в нея. Тиквите от сорта мускатови (продълговати и тесни в средата, а в долния край - издути) по съдържание на каротин надминават даже морковите. Калиевите соли в сравнение с натриевите са в съотношение 675 към 1, което прави тиквата много подходяща храна при
бъбречни и сърдечно-съдови заболявания, съпроводени с отоци (усилва диурезата).
Поради незначителната киселинност и нежната целулоза тя е много полезна при
заболявания на стомашно-чревния тракт и има леко слабително действие. Голямото количество пектин в тиквата оказва много благоприятно влияние при
възпаление на дебелото черво. Тиквата е много полезна и при
атеросклероза, тъй като пектинът спомага още и за изхвърлянето на холестерола от организма. Лесно усвоима, тя помага и за възстановяване след прекарана болест. Поради ниската й калоричност (около 17 калории в 100г)
тя се препоръчва на хора с наднормено тегло и диабетици. Те могат да приемат дневно по 500г варена или 300г печена тиква.
Тиквата се препоръчва при заболявания на бъбреците, черния дроб и жлъчката в продължение на месец-месец и половина, да се приема сутрин и вечер на гладно по 1 чаена чаша прясно изцеден сок от сурова тиква. Добре е при безсъние и неспокоен сън вечер преди лягане да се изпива чаша тиквена отвара с мед като успокояващо средство. Каша от настъргана тиква помага при някои екземи и изгаряния.