Здраве

Как да купувате лекарствата

Как да купувате лекарствата

Ако не се е случвало на вас, то навярно сте чували за аптекарски грешки:вместо едно лекарство дават друго. За да не става фалове, които крият сериозна опастност за вашето или на вашие близки здраве, придържайте се към следното:
1.Когато искате лекарство без рецепта, старайте се да го произнасяте правилно. Чудесно е , ако кожете за лечението на каква болест са ви го предписали – в аптеките има много препарати, чийто имена са близки по звучене и продавачите лесно могат да сбъркат. Дори да има рецепта, не се доверявайте напълно на докторските почерци. Най-добре е още в кабинета да проверите дали рецептата е четлива ипри нужда да ис запишете разбираема името на назначеният ви медикамент.
2.Сравнете названието на препарата в рецептата и върху опаковката! Имайте предвид, че понякога лекарят изписва в рецептата само името на действащото вещество и тогава то трябва непременно да присъства в упътването или върху опаковката. Често аптекарите предлагат няколко препарата-аналози , които се различават по производителя и цената. Като правило изделията н апо-солидните компании съдържат по-пречистени компоненти, коиот леко се понасят и рядко предизвикват алергични реакции. Ако в упътването са посочени много стрнични ефекти, това говори само за добросъвестността на техните производители.
3.Много е важно да кажете на аптекаря, ако лекарството е: за дете (посочете възрсатта му);за бременни или кърмачки; аз стар човек; за човек с тежко заболяване, като диабет, астма, бъбречно или чернодробно страдание, сърдечно-съдова болест.
4.Сравнете дозировката на опаковката с предписаното в рецептата
5.Когато вземете ампули, проверете дали всички са цели, има ли ножче в опаковката.
6.Проверете срока на годност
7.Непременно прочетете упътването към лекарството. Ако вземете само един блистер, то помолете аптекаря да ви даде да прочетете листовката от опаковката.
8.Опитайте се да разберете още в аптеката дали приеманете на препарата има някаква особенност: в коя част от деня се взема (сутрин, обед или вечер); преди, по време или след хранене трябва да го изпиете; с какви течности не бива да се преглъща; дали може да се съчетава с другител екарства.
От само себе си се разбира, че трябва да спазвате препоръките на лекаря, който ви е назначил медикамента. Не давайте от него на други хора и самият вие не “опитвайте” чуждите лекарства, колкото и горещо да ви ги препоръчват роднини, к олеги и приятели.
Изпратено на 12/28/2005 от Анонимен. Прочетено 2383 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/29/2013
Кога е идеалното време за чаша кафе

7/11/2013
Топ 7 съвета как да пазаруваме в кризата: по-здравословни храни за по-малко пари

11/22/2012
Най-често срещаните храни, причинители на алергии

11/15/2012
Диета при висок холестерол и триглицериди

11/9/2012
Защо не качвам тегло

1. Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота? (262645)

2. Девет съвета за защита срещу рака (52754)

3. Нелекуваната хрема води до синузит (36218)

4. Разширени вени (35950)

5. За да не се кривят детските крака (34642)

Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота?

Мъртва кост на китката

Да преборим безсънието

За да не се кривят детските крака

Лечебните свойства на солта