Как да купувате лекарствата
Как да купувате лекарствата
Ако не се е случвало на вас, то навярно сте чували за аптекарски грешки:вместо едно лекарство дават друго. За да не става фалове, които крият сериозна опастност за вашето или на вашие близки здраве, придържайте се към следното:
1.Когато искате лекарство без рецепта, старайте се да го произнасяте правилно. Чудесно е , ако кожете за лечението на каква болест са ви го предписали – в аптеките има много препарати, чийто имена са близки по звучене и продавачите лесно могат да сбъркат. Дори да има рецепта, не се доверявайте напълно на докторските почерци. Най-добре е още в кабинета да проверите дали рецептата е четлива ипри нужда да ис запишете разбираема името на назначеният ви медикамент.
2.Сравнете названието на препарата в рецептата и върху опаковката! Имайте предвид, че понякога лекарят изписва в рецептата само името на действащото вещество и тогава то трябва непременно да присъства в упътването или върху опаковката. Често аптекарите предлагат няколко препарата-аналози , които се различават по производителя и цената. Като правило изделията н апо-солидните компании съдържат по-пречистени компоненти, коиот леко се понасят и рядко предизвикват алергични реакции. Ако в упътването са посочени много стрнични ефекти, това говори само за добросъвестността на техните производители.
3.Много е важно да кажете на аптекаря, ако лекарството е: за дете (посочете възрсатта му);за бременни или кърмачки; аз стар човек; за човек с тежко заболяване, като диабет, астма, бъбречно или чернодробно страдание, сърдечно-съдова болест.
4.Сравнете дозировката на опаковката с предписаното в рецептата
5.Когато вземете ампули, проверете дали всички са цели, има ли ножче в опаковката.
6.Проверете срока на годност
7.Непременно прочетете упътването към лекарството. Ако вземете само един блистер, то помолете аптекаря да ви даде да прочетете листовката от опаковката.
8.Опитайте се да разберете още в аптеката дали приеманете на препарата има някаква особенност: в коя част от деня се взема (сутрин, обед или вечер); преди, по време или след хранене трябва да го изпиете; с какви течности не бива да се преглъща; дали може да се съчетава с другител екарства.
От само себе си се разбира, че трябва да спазвате препоръките на лекаря, който ви е назначил медикамента. Не давайте от него на други хора и самият вие не “опитвайте” чуждите лекарства, колкото и горещо да ви ги препоръчват роднини, к олеги и приятели.