Здраве

Заредени с оптимизъм – защитени от болести

Оказва се, че положителните емоции подсилват имунната ни система. В резултат оптимистите не само живеят по-дълго (средно 10 години повече), но и се радват на по-добро здраве!
А още по-добрата новина е, че с малко усилия можем да се научим как да сме по-позитивно настроени към заобикалящия ни свят!
Твърдението, че хремите и грипните вируси застигат оптимистите два пъти по-рядко от песимистите, вече е научно доказан факт. Все по-голям брой изследвания установяват, че:
- тялото ни заедно с мислите и чувствата ни са неразривни части от едно цяло;
- приятните емоции стимулират производството на хормоните на щастието в организма;
- те също така подпомагат производството на антитела, които са в основата на имунната защита; атакуват не само микробите, дошли отвън, но и дегенериралите клетки в организма (например раковите);
- мислите и чувствата ни притежават силата да влияят директно върху състоянието на нашите органи и мускули; когато са положителни, те ни карат да изпитваме по-слаба болка.
На базата на тези открития постепенно се зароди цял нов клон на медицината: психоневроимунология. Тя изучава впечатляващата връзка между духа и здравето ни. Освен това разяснява кои са най-ефикасните начини, по които да се научим да бъдем оптимисти и да сме настроени по-положително към живота като цяло. Специалистите обявиха „психологията на щастието“ за най-важната сфера на научни изследвания през следващите десетилетия. Защото са единодушни: човек може да се превърне от песимист в оптимист! И то по доста приятен начин...
- Движете се!
Тялото ни е създадено, за да ходи, да тича, да се катери! Физическите упражнения са жизненоважни за целия ни организъм. Те не само подобряват здравето ни, като ни предпазват от болести и ни помагат да оздравеем, но също така имат и други предимства:
зареждат ни с тонус;
помагат ни да поддържаме хубава фигура;
карат ни да се чувстваме по-добре, защото стимулират производството на хормоните на щастието в организма ни;
предпазват ни от депресия;
създават ни усещане за удовлетвореност от себе си;
Хайде, слагайте маратонките и... тръгвайте!
- Гответе!
Превърнете всекидневното приготвяне на храна в кулинарно изкуство, което ви доставя удоволствие. Изберете рецепта, напазарувайте продуктите, подредете красиво масата и споделете изживяването със своите близки! Нека необходимостта от храна да стане неповторим миг на удоволствие както за вас, така и за семейството ви.
Решихте ли вече какво ще сготвите довечера?
- Яжте храните на щастието!
Определени хранителни продукти съдържат субстанции, които стимулират производството на хормоните, отговарящи за доброто ни настроение: бананите, шоколадът, ястията, богати на въглехидрати (например спагетите със сметанов сос). Но освен тях всяка храна, която обичаме, предизвиква в мозъка ни положителни емоции, дори и да не спада към горната категория. Затова винаги, когато похапваме от любимото си лакомство, производството на вещества, благоприятстващи нашето здраве, се повишава!
Отхапахте ли от парчето шоколад, скрито в мелбата ви?
Не позволявайте да станете жертва на стреса!
Чувството, че търпим нещата, че сме вечната изкупителна жертва на обстоятелствата, постепенно подкопава самочувствието ни и ни води към депресивни състояния. По този начин неминуемо попадаме под ударите на стреса. А хроничният стрес е най-големият враг на здравето: той става причина за засиленото производство на кортизол и на адреналин в организма. Вярно е, че тези два хормона са ни необходими, за да можем да реагираме бързо в случай на опасност. Но те са много вредни, ако нивото им се задържи повишено за по-дълъг период от време, тъй като отслабват имунната ни защита и атакуват сърдечно-съдовата ни система. Разрешението: да променим това, което искаме и което можем; да приемем онова, което е даденост и не можем да му повлияем. Не харесваме работата си? Но в момента няма как да я сменим? Всеки ден със сълзи на очи тръгваме за офиса? Не бива да позволяваме отрицателната енергия да ни завладее. Така ще си съсипем здравето. По-добре е да си кажем: „Тази работа ме храни! Освен това не прекарвам там целия си живот!“
Решихте ли вече в какъв цвят ще е новата дамаска на старото кресло, което не харесвате в този му вид?
- Пишете!
Водете дневник на чувствата си, като отбелязвате ежедневно какво изпитвате в различни ситуации, кои са трудните и хубавите моменти, какви са проблемите, които ви занимават. Дори 4-5 изречения ще ви помогнат да успокоите духа си, да проясните мислите си и да откриете смисъла на събитията. Друг начин да поддържате духа си е да си съставите „дневник на щастието“. Отбелязвайте си трите най-приятни момента от изминалия ден, защо и на кого сте признателни. Така ще се научите да разграничавате наистина важните неща от дреболиите. Десетина минути на ден са достатъчни, за да изпитате благотворния ефект на това безплатно лекарство!
Купихте ли си тетрадка с катинарче, за да не наднича друг в нея?
- Вярвайте, че ще оздравеете!
Многобройни изследвания са доказали, че надеждата ни крепи! Ако си представим положителен изход от болестта, която ни е налегнала, ще изпитаме щастието, което съпътства оздравяването. Тази положителна емоция ще допринесе за неговото реално осъществяване, тъй като благоприятната перспектива отключва в мозъка ни процеси, които прекъсват хроничния стрес и стимулират производството на антитела и на субстанции, които успокояват болката. Увеличава се и отделянето на хормона на щастието ендорфин. Всичко това повишава оборотите, на които действа имунната ни защита, и оздравяването настъпва неподозирано бързо. Представяте ли си удоволствието отново да дишате през носа, след като е бил запушен?
- Сторете добро на другите!
Не е нужно да ставате член на благотворителна организация или да посвещавате цялото си свободно време на благородна кауза!
Достатъчно е да направите нещо дребно, с което ще доставите удоволствие на ближния и ще сте му от помощ. Напазарувайте на възрастната си съседка, помогнете на детето от апартамента под вас с домашните, отидете на гости при самотната си леля или дарете кръв... Според учените доброто дело предизвиква т. нар. „възбуда на спасителя“. Това е промяна на химията в мозъка, която ни прави по-енергични и по-уверени в силите ни. Така вследствие доброто дело се чувстваме удовлетворени от себе си и подобряваме образа си в собствените си очи. Освен това те ни помагат да осъзнаем, че неразрешими проблеми не съществуват.
Избрахте ли на кого ще помогнете през уикенда?
- Успокойте сетивата си!
Избираме някое тихо място, настаняваме се удобно, затваряме очи и отпускаме мускулите си един след друг от краката до главата.
Вдишваме и при всяко издишане си повтаряме наум някоя положителна дума. След няколко минути тялото ни се отпуска, повишеното кръвно налягане се понижава. Достатъчно е да правим упражнението всеки ден по 10 минути. След няколко седмици ще можем автоматично да отключваме рефлекс за понижаване на стреса в кризисни ситуации! Тази техника помага да се ограничи въздействието на редица заболявания, между които хипертония, мигрена или хронична тревожност, и стимулира имунната ни система.
Избрахте ли своето място за релаксация?
- Поглезете се!
Масажирайте тялото си! Докосвайте с пръсти кожата си! Неслучайно масажите спадат към най-древните лечебни техники... и към най-ефикасните! Липсата на физически контакт може да има пагубни последствия: дори и да са хранени добре, бебетата, които никой не гали, залиняват!
Какво ще кажете за нова масажна гъба в тон с плочките на банята?
- Забавлявайте се, за да оздравеете по-бързо!
Смехът е здраве! Все повече лекари споделят тази народна мъдрост и препоръчват хумора като лечебна терапия. Научни изследвания установиха, че гледането на комедиен филм в продължение на 30 мин на ден намалява значително риска от повторение на инфаркт!
По същия начин хора, които са алергични към акари, реагират по-леко на алергените, след като са гледали забавно предаване!
Кой комедиен сериал ще гледате довечера?
- Създайте нещо със собствените си ръце!
Няма значение дали ще боядисате стария шкаф, ще избродирате покривчица или ще изплетете шал! Важното в случая е да видите как изпод вашите ръце излиза нещо завършено! Ще се почувствате удовлетворени от сръчността си и ще се гордеете с „произведението“ си. А това подсилва положителната ви нагласа към света.
Решихте ли се сами да пребоядисате оградата на вилата?
- Кажете благодаря!
Понякога приемаме добротата на околните спрямо себе си за даденост и не я оценяваме достатъчно. Трябва да умеем да изказваме признателността си на родителите си, на приятелите си... Ще повишим настроението си и ако напишем картичка за Коледа на старата си класна или на лекаря, който ни е излекувал. Дори 1-2 месеца след подобен мил жест хората се чувстват по-добре и са по-малко депресирани.
В събота или в неделя ще отидете на гости на родителите си?



Източник: http://spisania.rozali.com/
Изпратено на 6/17/2007 от Анонимен. Прочетено 2643 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/29/2013
Кога е идеалното време за чаша кафе

7/11/2013
Топ 7 съвета как да пазаруваме в кризата: по-здравословни храни за по-малко пари

11/22/2012
Най-често срещаните храни, причинители на алергии

11/15/2012
Диета при висок холестерол и триглицериди

11/9/2012
Защо не качвам тегло

1. Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота? (262641)

2. Девет съвета за защита срещу рака (52752)

3. Нелекуваната хрема води до синузит (36216)

4. Разширени вени (35948)

5. За да не се кривят детските крака (34639)

Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота?

Мъртва кост на китката

Да преборим безсънието

За да не се кривят детските крака

Лечебните свойства на солта