Здраве

Мигрена

Две трети от хората, жертва на мигрената, са жени. Първите симптоми често се появяват в годините на пубертета, но статистиката сочи, че възрастовата граница на хората, които най-много страдат от мигрена, е между 25 и 55 години.
Точните причини за появата на заболяването все още не са известни и затова пълното му лечение е невъзможно. Доказана е обаче фамилна обремененост на болните.

Как се проявява мигрената?
Преди същинския пристъп на мигрената, настъпва така наречената предупредителна фаза. Тя се характеризира с чувство на умора, разсеяност, емоционална нестабилност и чувствителност. Този период може да трае няколко часа или дори няколко дни и симптомите му да стават все по-непоносими. Настъпването на същинския пристъп се характеризира най-вече със силно главоболие и затова мигрената е известна именно с този симптом. Болката се концентрира в областта на слепоочията и челото, като може да е едностранна или двустранна и е особено мъчителна. Много често е съпроводена с гадене, повръщане и потене. Сетивата на страдащите от мигрена се изострят до такава степен, че те стават неработоспособни и имат нужда от абсолютна изолация – дразнят ги светлината и шумът, не могат да бъдат пълноценни в комуникацията си с околните.
Някои от хората, страдащи от мигрена, имат така наречената „аура“ - фаза точно преди същинския пристъп, която трае около 30 минути и причинява зрителни неразположения като петна, линии или стесняване на зрителното поле, а също и смущения на слуха и чувство на обърканост.

Какво отключва мигрената при страдащите от нея хора?
При жените тя много често е част от предменструалния синдром. Затова често се появява в периода на съзряване и отшумява, когато настъпи менопаузата. Противозачатъчните също могат да бъдат причинител на мигрена и е много важно да прекратите приемането им след като установите, че ви влияят неблагоприятно. Други причини за активирането на пристъпите са тежките физически упражнения, неправилното хранене (най-често преяждане), недоспиването или прекалено дългия сън, след който дълго се излежавате в леглото. Стоенето пред телевизор или компютър продължително време също може да отключи пристъп на мигрена.

Пълното лечение на мигрената е почти невъзможно. За да се предпазим от нея трябва да контролираме факторите, които я предизвикват. Опитвайте се да контролирате стреса и претоварването, на които се подлагате. Ако усетите прииждаща болка, пробвайте да се успокоите с кубче лед и да се изолирате в тиха, затъмнена стая с цел да избегнете пристъпа на мигрена.
Медикаментозното лечение рядко може да се избегне. Като цяло лекарствата се делят на два вида – такива, които се пият постоянно - за контролиране на активизирането на мигрената и такива, които се вземат, когато ви застигне адското главоболие. Предписанието им от лекар е задължително, тъй като лекарствата трябва да бъдат съобразени с това колко тежка е мигрената и дали няма да ви навредят някои от страничните действия на медикаментите.

5% от мъжете и 15 % от жените в света страдат от мигрена. Това обаче не означава, че ако често ви боли глава, вие задължително сте от тях. Главоболието е симптом на различни болести, затова задължително трябва да ви бъде поставена диагнозата „мигрена“, за да започнете да я лекувате. Болкоуспокояващите не са лечение на никоя болест, затова винаги търсете до край източника на неразположенията си, ако искате да лекувате на време болестите и да се радвате на добро здраве.

Източник: rozali.com

Изпратено на 5/27/2008 от Анонимен. Прочетено 2152 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/29/2013
Кога е идеалното време за чаша кафе

7/11/2013
Топ 7 съвета как да пазаруваме в кризата: по-здравословни храни за по-малко пари

11/22/2012
Най-често срещаните храни, причинители на алергии

11/15/2012
Диета при висок холестерол и триглицериди

11/9/2012
Защо не качвам тегло

1. Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота? (262650)

2. Девет съвета за защита срещу рака (52760)

3. Нелекуваната хрема води до синузит (36221)

4. Разширени вени (35954)

5. За да не се кривят детските крака (34647)

Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота?

Мъртва кост на китката

Да преборим безсънието

За да не се кривят детските крака

Лечебните свойства на солта