Самонаблюдавайте се
Ракът на гърдата продължава да е най – смъртоносното заболяване сред жените. Не защото срещу него нищо не може да се направи, а защото две трети от пациентките отиват при лекар твърде късно.
Самопроверката на гърдите трябва да стане навик за всяка жена. Процедурата се извършва два пъти или поне веднъж седмично преди или по време на вечерния тоалет. Постъпва се по следния начин: оглеждате гърдите си в огледалото при различни положения на тялото и ръцете. Внимава се дали няма следи от асиметрия, промяна в стоежа на гръдните зърна, както и промени в кожата на млечните жлези като хлътвания на кожата, придърпвания, промяна на гладкостта.
Втората основна част от самопроверката е опипването на млечните жлези – най–добре по време на баня, когато гърдите са насапунисани, като се търси дали няма уплътнения или бучки. При най – малкото съмнение трябва да се търси квалифицирана помощ от мамолог.
Независимо от самоконтрола всяка жена поне два пъти в годината трябва да посещава кабинета на гинеколога и на мамолога, дори и ако няма оплаквания. Възможностите на различните апарати за диагностика, тяхната вредност, редът на прилагането на различните диагностични методи и манипулации трябва да бъдат съобразени с индивидуалните особености на всяка пациентка.
Мамографията не се препоръчва за жени под 35 години без показания.Разбира се, в случай, че има констатирани аномалии и оплаквания, прилагането й е задължително. Ксеромамографията е метод, който в днешно време има крайно ограничено приложение поради високите рентгенови дози, които не са безвредни. Изобщо рентгеновите диагностични методи не са препоръчителни за млади жени, още повече, че те могат да се заменят с ултразвуково изследване – то е не само напълно безвредно, но и дава по – добра информация.
Пункционната биотопсия трябва да се прилага при всяка бучка в млечните жлези, потвърдена при ултразвуковото или мамографското изследване.
Къде да се търси помощ?
За профилактични прегледи на млечните жлези жените може да се обръщат освен към специализирани онкологични заведения, така и към специално създадени мамологични центрове в редица поликлиники.