Витамини в чашата
Пийте сок 15 минути преди всяко ядене, за да подготвите храносмилателната система
Соковете доставят естествени витамини и минерали в концентриран вид, които се усвояват бързо от организма и затова е полезно да се пият по няколко пъти на ден. Сокът освежава и тонизира. Не случайно първата храна, която се добавя към майчината кърма, е зеленчуковият сок. Той се дава щом кърмачето навърши три месеца. След тази възраст соковете трябва да са неизменно на масата, независимо от менюто ни. Сокове се получават от зрели и здрави плодове и зеленчуци. В месестата им част са концентрирани полезни съставки, по-голямата част от които са разтворими – захари, гликоза, фруктоза, пектин, плодови киселини, растителни белтъчини и мазнини. Те се усвояват лесно от организма и се оползотворяват почти изцяло. На това се дължи лечебното им действие, което е познато още от древността. Соковете от моркови, домати и кайсии, например, са богати на каротин, който организмът превръща във витамин А. Той е полезен за растежа на тъканите, повишава устойчивостта на кожата и лигавиците и укрепва зрението. Повечето сокове съдържат високо количество витамин С. Най-богати са тези от лимони, портокали, боровинки, ябълки, малини и грозде.
Калият от кайсиите, ягодите, прасковите, сливите, гроздето и вишните укрепва имунната система. Тези сокове се ползват и в лечебното хранене. Препоръчват се при сърдечни и бъбречни заболявания. Соковете доставят на организма плодови киселини – лимонена, ябълчена, които влияят добре на обмяната на веществата. При настинка и грип, повишават имунитета.
Соковете от боровинки и ягоди са богати на танин. При заболявания на стомаха те се свързват с възпалителните продукти от повърхността на лигавицата и помагат за нейното по-бързо оздравяване. Етеричните масла пък пречат на развитието на микроби в червата.
Пектинът “лови” отровите в организма и действа като четка. Той се свързва с тежките метали, лови гнилостните продукти и ги извлича от организма. По същият начин той чисти и холестерина от артериите. Плодовите и зеленчуковите сокове пазят от болести жлъчката, бъбреците и сърдечно – съдовата система. Те са най-полезни при нарушена обмяна на веществата и затлъстяване.
Пийте сок 15-20 минути преди ядене, за да се усвои пълноценно, съветват диетолози. Той подготвя храносмилателната система за работа и стимулира отделянето на храносмилателните сокове. Същевременно той осигурява достатъчно жлъчен, панкреасен, чревен и стомашен сок. Най-полезни са пресните сокове, които се пият непосредствено след приготвянето им. Изцеждането им разбира се отнема време и повечето хора предпочитат соковете от кутия.
Три дни за разтоварване
Най – добре е сокът да я прясно изцеден, но може да ползвате и готов, койо ще ви спести време за приготвяне. Пият се по 2-3 литра сок на ден. Напитката се разделя на 7-8 порции. Диетата се пази само три дни, в които другата храна се ограничава силно. Ако искате само да разтоварите организма от излишните тлъстини, ще успеете да свалите 2-3 килограма за няколко месеца. Не се препоръчва да гладувате повече от един път месечно и то само 3 дни. Ако не искате да се ограничавате, яжте ниско калорийна храна. Ежедневното меню трябва да включва 1-2 чаени чаши сок. Диетата може да продължи един месец 1 месец. След това се прави пауза от 2 седмици и може да се повтори пак. Разтоварващата диета на плодови сокове се препоръчва при хипертония , подагра , затлъстяване, бъбречни болести. Активното включване на сокове към менюто е особено полезно при настинки, грип и простудни болести. Подходящ е сокът от моркови, домати, портокали, лимон, ягода, малина и вишна.