Инфаркти косят и жените
Доста време се смяташе, че до менопаузата жените са надеждно обезопасени срещу сърдечно-съдовите заболявание от хормоните си. Дори и лекарите допускаха, че едва към 50 -те двата пола се изравняват по риск. Статистиката показва, обаче, че днес слабият пол е изложен на опасности 10 години по-рано.Към 40 -те, жените търпят хормонални промени, които ги правят също така уязвими като мъжете.
В годината след първия инфаркт на миокарда умират 1.5 пъти повече жени. В годините между 40-50 често симптомите на сърдечно- съдовите заболявания се маскират като т. нар. климактеричен синдром. На женските оплаквания лекарите обикновено поставят диагнози като : климактерична невроза, дисхормонална кардиопатия, вегетативна дистония, макар че внимателно изследване у много у тях би открило исхемична болест на сърцето или дори инфаркт на миокарда. Именно в тази възраст при жените сърдечната катастрофа се проявява с нетипични симптоми.
Най-лесният за разпознаване вариант на инфаркт е болезненост в гърдите и в самото сърце и болката се разпространява към лявата ръка, рамо или лопатка.
Но може да бъде и от астматичен тип, при който пристъпът започва със задушаване или липса на въздух.
Според статистиката около 20 до 30% от прединфарктните състояния се маскират като разстройство на стомаха, натравяне, гастрит или язва. Симптомите са гадене, повръщане, подуване на корема, киселини.
Когато има припадък, пък се свързва с нарушение на мозъчното кръвообращение.
Болните без да искат заблуждават лекаря, защото са търпеливи и си мислят, че всичко ще мине от само себе си. Това затруднява поставянето на точна и правилна диагноза. Затова няма да е лошо все пак да се направи ЕКГ, независимо от какво са болките в гърдите.