Нощният език на тялото издава болестите
Позата, която човек заема по време на сън, до голяма степен определя какво е здравословното му състояние, твърдят специалисти. Например страдащите от хронични заболявания на черния дроб не могат да спят на дясната си страна, а хората с нарушено кръвоснабдяване изпитват дискомфорт, когато лежат на лявата. Ако имат патологични изменения на гръбначния стълб, те предпочитат да спят по гръб, а при някои психически разстройства - по корем.
Страдащите от тежки сърдечни заболявания и със сърдечно – белодробна недостатъчност пък са принудени да спят почти седнали, понякога дори им се налага да си слагат възглавница, за да подпрат гърба. Невропатолозите твърдят, че пациентите, принудени да спят в непривична за тях поза, за да намалят болката , след това заемат отново любимото си положение.
При язва на стомаха и дванадесетопръстника, камъни в жлъчката и бъбреците, херния, при патология на периферната и на централната нервна система или сексуални отклонения позата също е специфична. От физиологична гледна точка най-добрата поза за сън е на “полузародиш в утробата на майката”, т.е когато спим на една страна с леко сгънати в коленете крака. По такъв начин кръвообращението и циркулацията на въздуха около тялото не са затруднени и се запазва топлината му. Тази поза осигурява свобода на движенията – нещо много важно, защото по време на сън човек неволно променя многократно положението на тялото си.