Атрибутите на сватбата – през вековете
Днес сватбената одежда стигна много далеч – в много варианти и разнообразни украшения. Но класическата рокля си остава все пак бяла и с воал. Осемнадесети век включвал в палитрата на булченските рокли зелено, кафяво, синьо и дори черно. Съображението най-често е практичността – такава дреха може да се използва и години след сватбата. Като си представим, че тогава не е имало химическо чистене и прахове за избелване, предимствата в полза на цветните булченски рокли стават неоспорими. Най-шокиращ, разбира се, е черният цвят. Въпреки че за някои народи той е символ на успех и щастие, а за други – белег, че булката се омъжва за вдовец.
Акцент до 70-те години на миналия век бил воалът със своите повече от сто модела. Смята се, че той е свързан с някогашния обичай да се краде булката. Преди да я отмъкнат, тя била “опакована” с кърпа, достатъчно голяма, за да скрие лицето й. По-късно се прибавило и психологическо обяснение – скритите прелести са по-привекателни от демонстративно показваните. А понеже човек е най-суеверен, когато очаква щастие, воалът имал за задача и да скрие невястата от лоши погледи. Пак по тази причина мароканската булка е със затворени очи по време на празничната одежда.
Днес никой не търси обяснение за съществуването на воала – той е просто атрибут на един необичаен ден. Отмина и строгостта в сватбеното облекло. Вече има дори рокли от метал, рязан с лазер.
Както и да изглежда облеклото за сватбата, пръстенът обикновено не липсва. В миналия век булката от престижно семейство надявала пръстен с бисер, а младоженецът с брилянт. Бисерът бил наречен като символ на непорочността, а брилянтът – на порядъчност, чест и доблест. Халката трябвало да украсява четвъртия пръст на лявата ръка, за да се докосва до “вената на любовта”, която отвеждала “право към сърцето”.
Букетът, като атрибут на сватбата, дошъл от остров Сицилия. Но в арабските страни и сега е разпространено символичното значение на цветята. Най-бързо възприела този “език” Испания – до днес там съществува “Речник на цветята”. Най-съкратеният тълковен речник изглежда така:
Акация – чиста любов
Анемония – мимолетна красота
Карамфил – кокетство
Далия – благороден отказ
Жасмин – страст и нежност
Камелия – гордост и тщестлавие