За Всеки по Нещо

Често имате лошо настроение? Може би сте в депресия...

Предлагаме ви кратък и лесен тест за проверка. Ако “покриете” пет от описаните симптоми, незабавно потърсете помощта на специалист.
Кой ли не се е оплаквал от лошо настроение, липса на сили и на желание за каквото и да било? “Нещо си се депресирал(-а). Ще ти мине. Не е болест” – е най-честият отговор на околните. Само че всеки специалист решително ще възрази срещу подобно отношение към проблема.
Разбира се емоционалната потиснатост, лошото настроение все още не са заболяване. Човек не може да бъде постоянно ведър, щастлив и весел. Но ако към чувството на угнетеност и тъга постепенно се прибавят безсъница, главоболие и други физиологични разстройства, вече може да се подозира най-разпространеното психично заболяване – депресията. За нейната голяма честота свидетелстват и цифрите. Всяка година около 2 млн. хора се обръщат към лекаря по повод депресия. Повече от 100 хил. от тях се нуждаят от болнично лечение. По прогноза на Световната здравна организация през 2020 г това заболяване ще заеме първо място в световен мащаб, измествайки лидерските сега инфекциозни и сърдечно-съдови болести.
От депресия не е застрахован никой. Тя не е свързана с определена възраст, не зависи от социалното положение, начина на живот, равнището на интелигентността на човека. Но при жените рискът да заболеят е два пъти по-висок, отколкото при мъжете. Защото върху тях, като труженички и домакини, съпруги и майки, падат повече емоционални, психологически, социални и физически тежести. За съжаление увеличава се и детската депресия. По данни на Британската кралска колегия на психиатрите например сред децата до 12 години тя е около 2%, а сред тийнейджърите – около 5%. Тежките хронични депресивни състояния нерядко завършват с опити за самоубийство. Да сложат край на живота си най-често посягат пак жените – средно 3 пъти повече от мъжете.
Възможно ли е човек да се справи сам с депресията? Не, отсичат психиатрите, когато се касае за хронично заболяване. Проблемът е в това, че повечето пациенти не смятат себе си за болни, за да се лекуват, не търсят помощ и състоянието им се влошава. А колкото по-късно се обърнат към психиатъра, толкова по-трудно е възстановяването им. Съвременната психиатрия разполага с много ефективни методи за борба със заболяването и с напълно безвредни антидепресанти.
Как човек да разпознае една започваща депресия от обикновеното лошо настроение? За тази цел има разработени тестове, включващи основните симптоми на заболяването. Ако в продължение на две седмици имате 5 от тези симптоми, трябва без отлагане да се обърнете към специалист. Ето и симптомите:
· Постоянно чувство на печал, тревога, опустошеност;
· Безсъние (особено ранно пробуждане) или повишена сънливост;
· Понижен апетит и тегло или, обратното, повишен апетит и наддаване на килограми;
· Намален интерес към дейности, които по-рано са доставяли удоволствие, в това число и към секса.
· Безпокойство, раздразнителност;
· Симптоми на физическо страдание, неподдаващи се на лечение: главоболие, хронични болки по тялото или разстроено храносмилане;
· Трудности в концентрацията на вниманието, запомнянето или вземането на решения;
· Чувство на умора или загуба на енергия;
· Чувство на вина, непотребност и безнадеждност;
· Мисли за смърт и самоубийство.
Изпратено на 7/27/2001 от Анонимен. Прочетено 2098 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/27/2013
Как да се държим на масата. Първа част

7/11/2013
Преобразете дома с минимални средства

11/9/2012
Съвети за подготвяне на автомобила за зимата

9/13/2012
Следваканционна депресия

5/17/2012
Нека бъдем по-щастливи

1. Името издава качествaтa на личността (50798)

2. За всяка жена и нейното самочувствие (34664)

3. 30 полезни съвета (33805)

4. Чувствата и контролът над тях (23151)

5. Не позволявайте да ви използват! (18662)

Кафе

Името издава качествaтa на личността

30 полезни съвета

Страдате ли от безсъние?

Как да забогатеем от Интернет