Как да се пазим - особени случаи
Много от младите неомъжени дами, които водят активен полов живот, да използват презервативи, съветва доц. Никола Василев. Той силно не препоръчва да прилагат вътрешноматочни предпазни средства.
Трудно се определят “опасните” за забременяване дни при кърмачките, затова най-подходящи за тях са хапчетата само с гестаген, спиралите, презервативите. Календарният метод е несигурен, двойката да не разчита на защита от кърменето, казва доцентът. Календарният метод не е подходящ и за жени в критическата. Ако те са с нормално кръвно, да пият комбинирани хапчета и да използват вътрешноматочни средства. Когато в менопаузата има повишена опастност и признаци за високо кръвно, хапчетата не са подходящи, защото качват кръвното. Решението е: презервативи и спирали.
Привържениците на естествените методи да изчисляват фертилните (“опасните” за забременяване) дни по следния начин:
1. Жената отбелязва дължината в дни на 6 последователни цикъла. Ден първи е денят на поява на менструация, ден последен – денят преди началото на следващия мензис.
2. От дължината на най-краткия цикъл изважда числото 18. Получава се първият фертилен ден.
3. От дължината на най-дългия цикъл изважда числото 11. Получава се последният фертилен ден.
През фертилните дни двойката не прави вагинален секс. Приложен по този начин, календарният метод има ефективност над 80%, категоричен е доц. Василев.