Тайната на шампанското
Шампанско - естествено наситено с въглероден двуокис вино, получено чрез вторична ферментация в херметично затворена бутилка или резервоари.
Пътят на шампанското започва от Франция. Според някои автори производството на шампанско започва през 1668 г. от бенедиктинския монах дон Периньон. На него се приписва и въвеждането на корковата тапа, която заменя тапите от дърво и други материали използвани до тогава. Във Франция наименованието “шампанско”, за вината произвеждани само във областа Шампан е запазено със закон. В останалите райони на страната тези вина се наричат игристи.
В началото във Франция, а по-късно и в други страни се е произвеждало само бяло шампанско вино. В последствие започва да се произвежда червено, а последните години и розово шампанско.
Производството на шампански вина отдавна е излязло от пределите на Франция. През 1799 г. е започнало производството на шампанско в Русия, през 1820 г. – в Германия, а от 1860 г. в Америка.
Във всяка страна захарното съдържание на отделните типове шампанско е различно. В зависимост от захарното съдържание шампанските вина биват:
много сухо – Брют, сухо – Сек, полусухо – Деми сек и сладко- Ду. У нас са установени следните типове: много сухо – до 1,8%, сухо – от 2,5 до 3,5%, полусухо – от 3,5 до 5,5%, полусладко – от 5,5 до 8,0% и сладко – над 8,0%.
Към естествените пенливи вина спадат и други, различаващи се от шампанските вина по технологията на производството, състав, качествени показатели и други. Такива например са нашите естествени пенливи вина “Лазур”, “Биляна” и други като италианското “Асти спуманте” и руското “Цимлянско пенливо”.
В много страни е застъпено производството и на изкуствени пенливи вина, някои от които по състав и качество имитират шампанските вина. Различават се по това, че при оригиналните шампански вина насищането с въглероден двуокис (газирането) става по естествен път от отделящия се въглероден двуокис при протичане на вторична ферментация, а при изкуствените пенливи вина въглеродния двуокис се подава пряко във виното. У нас такива вина са “Албена” – бяло и “Лясковец” – червено, които са с много добро качество.
КОКТЕЙЛ – ШАМПАН· Шампанско вино – изстудено
· 10 см3 коняк
· ½ бучка захар
· 1 капка агностура битер
· 1 спирала от кора на лимон
В широка чаша за шампанско се поставя ½ бучка захар върху която се капва капка агностура битер. Налива се коняка и чашата леко се разклаща. Долива се с изстуденото шампанско и се украсява с лимонената спирала или с резен портокал.