Съвременните заплахи за детската психика са стреса и отчуждението
Според американско проучване, децата, които са лишени от внимание, имат значително по-нисък интелектуален капацитет. Тези малчугани са с по-малки аналитични способности, но за сметка на това са по-агресивни.
Отчуждението играе особена роля при саморегулирането на психиката на всеки човек. За да оцелее в съвременното общество, човек трябва да притежава механизъм за вътрешна регулация на поведението. Отчуждението премахва тази необходимост. Затова децата, израснали в такава среда стават импулсивни и са склонни към саморазрушение.
Като странична последица от стреса се посочва мързелът при децата. Припряността е непосилен стрес за детето, затова то се опитва да се предпази, като забавя реакциите си. В такива ситуации много от децата могат да изпаднат в полусънно състояние. Но според експерти, това не трябва да притеснява родителите, които се опитват да ги подтикнат към по-бързи действия. Обичайно такова защитно поведение се проявява в семейства, в които възрастните са много енергични и нетърпеливи. Затова родителите трябва да се опитат да помогнат на детето си.
Например, ако смятате да отивате на непознато за него място, е добре да се запознаете предварително с това, което го очаква. Трябва да се заемете и с психическата подготовка. Ефикасно помагат обсъждането и играта на нови ситуации за обработка на модели на поведение. Може и игра с топка, като детето е длъжно да отговаря на въпроси при всяко хващане или да продължи започнатата от вас фраза. Това добре тренира скоростта на реакциите, държи будна мисълта, учи да не се пасува в непредвидени ситуации и спомага за изграждане на пъргавост в неговото интелектуално развитие.