Да се предпазим от измръзване
Студът може да доведе до поражения на човешкия организъм. Спадането на телесната температура под определен минимум-около 15 градуса по Целзий-води до постепенно забавяне и спиране на жизнените функции и смърт.
Доста по-често се наблюдават ограничени измръзвания на части от тялото-долни крайници, горни крайници и части от лицето. Измръзвания се получават и при не много ниски температури, съчетани с повишена влажност, силен вятър и бърза смяна на външната температура. Тесните обувки и дрехи, които затрудняват кръвообращението са допълнителен рисков фактор, както и понежаването на защетните сили в резултат на преумора, глад заболявания и други.
В началото се наблюдава така нареченият "скрит период" на измръзването, където крайникът е блед, нечувствителен, със студена кожа. Пострадалият не изпитва болка и му липсва усещането за допир. Краката са вдървени при ходене.
При затопляне на измръзналия участък се появява силна режеща болка и, според тежестта и дълбочината, оток, зачервяване, образуване на мехури, пълни с кръвениста течност и загиване на отделни пръсти или на цялото стъпало.
Най-важна е грижата за топли и сухи крака, носене на широки удобни обувки, чорапи и ръкавици.
Обувките в никакав случай не бива да се сушат на висока температура-печка, радиатор или открит огън. От това кожата им се променя и по-лесно пропуска влагата.
действието на алкохола е измамно. Първоначалното затопляне е в резултат на разширените периферни кръвоносни съдове, които засилват загубата на вътрешна топлина и в крайна сметка води до измръзване.
Как трябва да се постъпи при изръзване:
-първо трябва да се премахнат мокрите дрехи и обувки и да се сменят със сухи.
-дават се топли подсладени напитки без алкохол.
-при наличие на топло помещение, пострадалият се транспортира до него и тогава може да се започне постепенно затопляне на измръзналия крайник.
Започва се с потапянето му в хладка вода(35-36 градуса по Целзий), в която е поставен и някакъв дезинфектант(риванол, йодасепт, калиев перманганат, може и обикновен сапун). Постепенно температурата на водата се повишава като този процес продължава до затоплянето на крайника и трае не по-малко от 30-40 минути.
Широко разпространеният метод за затопляне на измръзналото място чрез разтриване със сняг води до задълбочаване на пораженията в тъканите.
Правилно взетите мерки в този период водят до подобряване на резултатите на по-нататъшното лечение, което трябва да се проведе в специализирано болнично заведение.