Кой и защо хърка?
Около 45% от възрастните хъркат само понякога, а 25% хъркат постоянно. Проблемът е по-често при мъжете и хората с наднормена телесна маса и с годините постепенно се влошава. Както носенето на очила, което е неизбежно с годините, така всеки става подвластен на проблема хъркане. Някои хора хъркат през цялата нощ, всяка нощ, докато други само, когато заспиват или спят по гръб. Някои хъркат, когато вземат медикаменти или когато са настинали. Това не е важно – къде, кога или как хъркаме. Трябва да сме сигурни, че в даден момент всеки ще бъде засегнат от проблема хъркане.
Хъркането се появява, когато се затрудни свободното преминаване на въздуха през носа или гърлото. А това води до вибрации на меките тъкани (мъжец, сливици, меко небце) в задната част на гърлото. Затлъстяването, алкохола и цигарите засилват хъркането и могат да бъдат причина за него.
СЕРИОЗНО ЛИ Е ХЪРКАНЕТО?
От социална гледна точка – да. То разстройва семейния живот. То превръща хъркащия в обект на присмех и причинява на спалния партньор и другите членове на семейството безсънни нощи.
От медицинска гледна точка – също да. Хъркането смущава самия хъркащ. Последните проучвания показват, че хората, които хъркат или имат други проблеми с дишането по време на сън, са с по-висок риск да развият високо кръвно налягане, склонност към депресии, намалено либидо и потентност.