Как да излъскаме имиджа си, преди да потърсим работа?
На стеснения трудов пазар у нас почти всички кандидати за работа изпитват значителни затруднения, все едно дали става дума за някои зелен младеж или изпечен професионалист с двадесет годишен стаж, твърдят специалистите по заетостта. При това проблемите и изискванията в редица области са идентични. Хората загубили работа след 20-30 – годишен стаж, са почти толкова безпомощни, колкото и начинаещите, които с годините не могат да се реализират професионално.
Най-често хората нямат правилния усет за пазара и икономическата ситуация в страната. А това им пречи правилно да преценят собствените си способности и така успешно да се представят пред потенциалния работодател. Това създава комплекси. За да се освободите от тях, желателно е да тренирате самочувствието си. Ето как може да постигнете това:
● Обмислете внимателно как най-успешно можете да изтъкнете собствените си предимства. Всеки човек познава по-добре недостатъците си, отколкото възможностите си.
● Смело разширете обсега на професионалните си интереси. Не се самоизолирайте в някоя тясна професия.
● Задължително трябва предварително да се информирате за фирмата и работното място, за което ще кандидатствате. Това значително може да повиши вашите шансове.
● От голямо значение са и спретнато подготвените документи и молбата за назначение. С некадърно написани заявления, бъкащи от правописни грешки и размазани портретни снимки нямате никакъв шанс.
● За успешната кандидатура решаваща е и личната мотивация. Изтъкнете защо кандидатствате именно за това свободно място и се постарайте да подчертаете личното си отношение към фирмата. Това може да компенсира дори някои пропуски в квалификацията ви.
И не на последно място – никога не трябва да забравяте, че проблемът не е само ваш. У нас често се случва за едно място да се явяват над сто души. Това обаче не е повод за отчаяние. Покани ли ви работодателят на интервю, не се панирайте, а демонстрирайте увереност и самочувствие.