Как да си изгладим ризата?
21 век настъпи, но какво от това – ризите продължават да се мачкат, както преди. Какво пък, докато чакаме пробив в науката, можем да усъвършенстваме гладаческите си способности. Слагай щепсела в контакта и докато се загрява ютията, прочети тук;
1. Преди да започнеш да гладиш яката, измъкни от нея всички подложки (по принцип, най-добре е това да се прави преди прането). Глади се от краищата към средата, тогава няма да се появяват малки гънки. Непременно изглади яката и от двете страни, започвайки от опаката.
2. Маншетите на ръкава трябва да се гладят като яката, започвайки от вътрешната страна, от края към средата. Не се отпускай, а изглади маншетите внимателно, защото техните уплътнители не се измъкват и за да ги изгладиш се нуждаеш от допълнителни усилия.
3. Обезателно обърни ръкава, преди да пристъпиш към гладене. Тогава не добре изгладените участъци ще се намират от вътрешната страна и няма да се набиват на очи. Започни да гладиш от рамото кум маншета. Бъди внимателен, самият маншет винаги има много гънки.
4. Горната част на гърба трябва да се глади на два етапа: от начало мястото около ръкавите, а след това средата. Движенията ти да са насочени от ръкавите към центъра.
5. Сложи ризата върху дъската така, че яката и горната част на гърба да се намират в тесния край на гладачната маса. Движи се от долния край на гърба към горния. Местата, където се намират мишниците, се гладят с върха на ютията.
6. Предната част можеш да изгладиш, както ти е угодно. Разбира се, преминавайки между копчетата, ще се наложи да се поизпотиш, но друг изход няма. Не обличай ризата веднага след като си я изгладил (даже през зимата, когато е приятно да наденеш върху себе си топла тъкан), остави я да поизсъхне и изстине.