Домашният хладилник
В домашния хладилник продуктите се съхраняват от няколко часа до няколко дни при температура на охладените продукти; от 0 до +6°С, а на замразените до —10°С при окръжаваща външна температура до +40°С.
Домашните електрически хладилници представляват добре изолирани хладилни шкафове. Според вида на охлаждащия агрегат те биват компресорни, абсорбционни и полупроводникови. Засега най-голямо приложение имат абсорбционните и компресорните хладилници.
Абсорбционният хладилник работи без компресорен агрегат, но консумира сравнително повече електроенергия. Освен това той., отделя топлин-а, която през лятото и нежелателна.
Компресорният хладилник е по-скъп, но изразходва по-малко електроенергия. В него могат да се замразят за по-продължително време пресни продукти, чрез което се запазват напълно, хранителната им стойност, ароматът и витаминното им съдържание. След размразяването им обаче те трябва веднага да се консумират.
Хладилникът трябва да се инсталира в сухо, проветриво и по възможност хладно помещение, като се постави стабилно вертикално върху пода на разстояние 30—40 см от стената..
Тъй като относителната влажност на въздуха в хладилника е ниска, продуктите с открита повърхност изсъхват дори и при кратковременно престояване в него. Ето защо продуктите трябва да се държат в хладилника опаковани или поставени в затворени съдове.
В зависимост от количеството на продуктите и от външната температура трябва да се регулира и температурата в хладилника.
В хладилника суровите продукти не трябва да са в допир с готовите ястия. Суровите меса и риба трябва да са добре увити в полиетиленови, целофанови или пластмасови опаковки. Миришещите продукти трябва да са затворени в пластмасови или стъклени съдове.
Водата, получена от стапянето на леда в хладилника, ио мекота е равна на дестилираната. Тя може да се използува за изпиране на леки изделия, за готвене на варива, за багрене (приготвяне на багрилна баня) и пр.
Почистването на хладилника става чрез измиване с хладка вода, подкислена с малко оцет или с вода, в която са разтворени няколко кристалчета калиев перманганат. След това стените се избърсват с чиста мека кърпа. Почистеният хладилник се затваря празен и се включва в електрическата мрежа. Зареждането му наново става, след като се охлади напълно.
Как да подреждаме продуктите в хладилника?
Продуктите не трябва да се подреждат непосредствено до стените на хладилника и плътно наредени едни до други, за да не покриват напълно скарите. Това ще възпрепятствува циркулацията на въздуха в хладилната камера.
Върху най-горната скара се подреждат: прясно мляко в опаковка, мазнини, дълбоко замразени плодове и зеленчуци, които трябва да бъдат консумирани бързо. На средната скара - сурово месо и заклани птици, добре опаковани в целофан
Върху долната скара - пресни, почистени и подсушени неопаковани плодове и зеленчуци, варени меса и ястия. Не трябва да се забравя, че хранителните продукти в хладилника не са застраховани срещу разваляне. Ето защо те не бива да се държат продължително време в него. Това важи особено за отворени и оставени в него консерви.
Източник: polezno.info