На едно мнение ли сте за парите вкъщи?
Всичко в света се върти около любовта и парите. Човек цял живот се стреми да постигне и двете, така че да са му достатъчни. Любовта и парите сякаш водят тайна борба кой да доминира в общия дом на една двойка.
Когато доминира любовта всички са спокойни и доброжелателни. Когато се намесят парите, обикновено започват споровете и скандалите вкъщи.
Именно за да не се стига до конфликти на тази тема, е много добре партньорите да са на една вълна що се отнася до отношението към парите. Звучи глупаво да си избираме партньора според това как си изкарва и харчи парите, но всъщност хармонията на тази тема е ключова за добрите семейни отношения.
Обикновено начинът, по който човек си третира финансите е въпрос на възпитание. Хората, които идват от по-пестеливи семейства, са свикнали да премислят добре какво е добре да се купи и какво не. Кога може да се отделят пари за определена покупка и не е ли по-добре да се лишат от друга. Финансовите проблеми също помагат на човек да се научи да цени парите и да си разпределя практично всяка стотинка. При хората, които като деца не са били лишавани от нищо, започнали са да работят на по-късен етап и никога не са знаели какво е да предпочетеш една вещ пред друга, обикновено се наблюдава пълна неориентираност, когато започнат сами да разпределят финансите си.
Ако вие сте от жените, които обичат да си позволяват всякакви удоволствия - от марковите дрехи, през скъпите питиета и луксозните почивки, то определено трябва да си намерите партньор, който не само може да си позволи всичко това, но и да не го дразни прекаленото ви желание да харчите пари. Много често се случва мъже, които имат достатъчно пари да са го постигнали с цената на много усилия и лишения и са си останали пестеливи. Те именно така са постигнали финансова стабилност и тъй като разумното харчене им е ценност номер едно, те трудно биха се задържали с жена, за която вечерните излизания и скъпите дрехи са предпочитани пред разумното спестяване.
Другата крайност – вие обичате да спестявате и цените всяка ваша вещ и банкнота, а за партньорът ви е по-важно да има средства дотолкова, че да прекара добре почивката си и да релаксира след работа. Вие искате да събирате пари за ремонт на дома и престижно учебно заведение за децата, а той дори не се интересува от тези ваши планове, тъй като го намира за излишно.
И двата типа двойки са загубена кауза. Или двамата партньори трябва да се нагодят един на друг, или е по-добре да се разделят и да търсят друга сродна душа. В любовта и бюджета трябва да има баланс – и от двете по приблизително равно за двамата партньори. Иначе настъпват непреодолими конфликти, които приключват с разрив във взаимоотношенията.
Разчетът на семейния бюджет е важен за развитието и на двамата партньори. Ако единият е твърде голям прахосник, има нужда от малко „стягане“, за да се научи да цени парите и да изкарва повече. Все пак парите лесно се харчат – колкото и да имаме, ако не събираме, винаги ще ги изхарчваме. От друга страна, този, който пести прекалено много, трябва да се научи да разпуска понякога и да не му бъде цел номер едно събирането на пари. Човек живее веднъж и освен печелене на пари, трябва да знае и как да ги използва, за да им се наслаждава и благодарение на тях да трупа незабравими спомени.
За да видите и да имате време да коригирате тези различия, е добре да поживеете заедно с партньора си, преди да предприемете сериозната крачка. Колкото и идеалистично да звучи, желанието да сме с един човек, може да ни накара да се отучим от някои вредни навици и да го научим него на други. Ако гледната точка за разпределянето на финансите ви попречи да сте заедно, това просто значи, че не сте един за друг.
Източник: semeistvo.rozali.com