Семейството
Семейството (независимо дали е узаконено или не) се е доказало през вековете като най-ефективната градивна социална единица. Членовете на едно семейство си помагат солидарно, без да се очаква пряка лична печалба.
По принцип семейството е изградено от двама души и децата им, но много често то е придружено и от родителите на двойката дори и от други близки роднини. Много хора смятат, че родово общинския строй е отживелица, но грешат- семейството се променя с развитието на човека. Няма нищо по-силно и по-хубаво от това да имате близки отношения с роднините си. Вярно е, че не всички се харесват на 100%, но това не трябва да пречи на това поне да се уважават.
Възпитанието и изграждането на всеки като личност в повечето случаи започва от семейството (разбирай всички роднини), тук се "полагат основите". Децата по принцип не трябва да се глезат много и колкото повече растат, толкова повече те трябва да се учат на труд, включително и физически, не трябва да им се насаждат суеверия и страх. Децата трябва да се учат на същността на нещата и техните свойства, за да ги осмислят. Трябва да се учат на самозащита и да преценяват опасностите (въобще ситуацията). Те трябва да имат уважение към другите хора особено към преподавателите и когато бъдат наказвани от тях никога при никакви условия да не се спори с преподавателя пред детето.
Много хора си мислят, че децата им са или свръх надарени или нещо им има, и така и в двата начина прекаляват с влиянието и грижите си над тях, което в последствие може да създаде предпоставка за развитието на различни психологични и физични нежелани прояви.
Децата трябва да имат известна свобода. Споровете пред тях трябва да се избягват колкото може повече. Трябва да се учат на чистота и ред. Би било добре да им се иска мнението за важни семейни проблеми още от малки, така се приобщават към семейните дела и са по-отговорни. Много е необходимо децата да имат свободна мисъл, не е задължително да се съгласяват винаги с вас. Важно е те да имат взаимодействие с връстници . С грижите към тях не трябва да се прекалява. Честия досег с естествената природа е желателен. Трябва да се научат да я пазят.
Помнете: не трябва да се прекалява с нищо, трябва да има баланс!
Източник: malkitaini.com