Количка, кошница, кенгуру или слинг – кое и кога да ползвате?
За различните възрасти на бебето и различните поводи се нуждаете от различни приспособления за носене на детето. Кое обаче да изберете – количка, кошница, кенгуру, слинг? Кое е по-добре и удобно за вас и вашето бебе?
Количка
Количката е удобна по отношение на това, че не се налага да носите детето – нещо, което често води до болки в кръста и ръцете. Също така количката побира всички онези неща (биберони, шишенца, играчки и т.н.), необходими за едно бебе, поради което е особено подходящо решение за дълга разходка с новородено бебе. Недостатъкът на тези големи колички е, че са трудни за придвижване заради габаритите им – по-неудобни са при слизане и качване по стълби, тротоар или асансьор, както и са неудобни при ползване на градски транспорт. Ако обаче се придвижвате по-често с кола, заложете на по-малката, лесна за сгъване и практична количка, а също ще ви е необходима кошница (за возене на малко бебе в колата) или бебешка седалка (за-по голямо бебе). Компактните малки бебешки колички са удобни за придвижване, доста маневрени са, а спортните колички с големи каучукови гуми и амортисьори са предпочитани от майки, които искат например да тичат с бебета си в парка.
Кошница
Кошницата е подходяща за новородени бебета, достатъчно малки и леки, за да бъдат носени на ръка. Кошницата е удобна, ако искате да отскочите до магазина, а няма на кого да оставите бебето си или за една шопинг обиколка по магазините. Тя е необходим аксесоар и за возене на малки бебета в автомобил. Подходяща е за новородени до 12-месечни бебета. Кошниците имат и ограничение за килограмите – обикновено от 0 до 13 килограма.
Кенгуру
Кенгуруто е удачно за по-отраснали бебета, които вече сами могат да държат главичката си стабилно изправена. Тоест слингът е подходящ за бебета от третия месец нататък до навършване на годинка – годинка и няколко месеца, тъй като бебето вече става прекалено голямо за носене в кенгуру. Хубавото при кенгуруто е, че бебето е близко до майката и се чувства на сигурно място. Но кенгуруто не е удобно за дълга разходка, тъй като е уморително както за майката, така и за бебето. Детето трябва да седи с лице към майката, а това никак не се нрави на много бебета. Обръщането на бебето, така че да гледа напред обаче, не е особено удобно, защото формата на кенгуруто е такава (зависи от кенгуруто), че бебето да седи с лице към майка си. От лекарска гледна точка кенгуруто не е подходящ за продължително носене на бебето, тъй като това може да се отрази негативно върху неукрепналия гръбначен стълб и седалище на детето, които се напрягат при носене в кенгуру, а крачетата му нямат опора.
Слинг
Все повече жени започват да предпочитат слинга пред кенгуруто като средство за продължителна разходка с бебе, тъй като то застава в естествена и удобна поза. При него бебето се поставя странично, като ви обкрачва, близко е до вас, което го кара да се чувства спокойно, а и има възможност да гледа какво се случва около него. Слингът също е удобен, защото можете да поставите бебето в легнало положение, ако заспи, а слингът играе ролята на люлка. Особено подходящ е и за дискретно кърмене на обществено място . А т.нар. дълъг слинг шал ви дава възможност да носите бебето на двете рамена, което разпределя тежестта, както и да сте с две свободни ръце. За разлика от кенгуруто, в този слинг могат да се носят новородени до 3-4 годишни деца (по желание на майката). Има още къс слинг, слинг с халки или такъв, който се стяга чрез възел. Те са по-лесни са слагане, но пък с едната си ръка трябва да придържате бебето. Недостатък е също, че тежестта на детето пада само върху едното ви рамо.
Снимки: bebcho.bg, слинг.нет