Здраве

Седенето не е почивка



Натоварването на гръбнака ни, когато седим е с 40 процента повече, отколкото когато сме прави. Причината е, че при седене се нарушава естественото положение на гръбнака. Междупрешленните дискове са устроени така, че при нормално положение се натоварват равномерно. При промяна този баланс се нарушава. Разбира се, гръбнакът е пригоден за неравномерно натоварване, но до едно време. Неколкочасовото оставане в неправилна поза е вредно за него. Това неизбежно води до притискане на гръбначномозъчните нерви, които преминават през прешлените. Затова много от хората, чиято работа е свързана с продължително седене, се оплакват от невралгия на седалищния нерв- т.нар. ишиас. Този нерв е най- дългият в човешкото тяло, започва от най- горната част на поясния отдел, а разклоненията му стигат до палците на краката. При разрушаване на поясните прешлени нервът се приклещва между “отломките” и тогава започват нетърпими болки в областта на седалището, бедрото и надолу по целия крак.
За да раздвижва кръвта си, човек трябва да мени положението на тялото си поне 2-3 пъти на час. В обездвиженото тяло се забавя кръвопотокът. Само по себе си това е нормално, става и по време на сън. Но седенето не е почивка, а тежка работа за мускулите на гърба. Те се нуждаят от добро подхранване и газообмен, както всички работещи мускули. А вяло течащата кръв не може да им ги осигури. В резултат на това мускулите гладуват, в тях се натрупват токсични продукти от обмяната, възниква болка.
Как да избегнете всичко това?
Поставете телефона си така, че при всяко позвъняване да се налага да ставате. Докато говорите, стойте прави. По същия начин отдалечете кошчето за боклук, принтера и пр.
Много хора водят дълги разговори по телефона, като държат слушалката между ухото и рамото си. Ако сте сред тях, откажете се от този навик, защото така изкривявате неимоверно силно гръбнака си.
Ако трябва да обсъдите нещо с колегата от съседната стая, не му звънете, а идете при него.
Забравете за асансьора и се движете по стълбите пеш.
Дори да си носите храна за обяд от къщи, не я яжте на бюрото си, а на масичката пред близкото кафене.
Правете покупките не след работа, а в обедната почивка.
Ако сте изключително затрупани с работа, сменяйте положението на тялото често. Напрягайте и отпускайте мускулите на краката и бедрата. Подпирайте гръб на облегалката на стола, когато четете или говорите. Въртете главата наляво и надясно (но не рязко). Разглеждайки документите, масажирайте врата си.
А спортуването 2-3 пъти седмично ще помогне изцяло да предотвратите последствията от заседналия начин на живот.

Изпратено на 3/27/2002 от Анонимен. Прочетено 2703 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/29/2013
Кога е идеалното време за чаша кафе

7/11/2013
Топ 7 съвета как да пазаруваме в кризата: по-здравословни храни за по-малко пари

11/22/2012
Най-често срещаните храни, причинители на алергии

11/15/2012
Диета при висок холестерол и триглицериди

11/9/2012
Защо не качвам тегло

1. Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота? (262649)

2. Девет съвета за защита срещу рака (52757)

3. Нелекуваната хрема води до синузит (36221)

4. Разширени вени (35953)

5. За да не се кривят детските крака (34647)

Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота?

Мъртва кост на китката

Да преборим безсънието

За да не се кривят детските крака

Лечебните свойства на солта