Здраве

Кърлежите пренасят опасни болести


Какви са симптомите им и мерките, които трябва да вземете, за да се предпазите

Кърлежите са преносители на опасни вирусни заболявания. От тях най- често срещани у нас са кримската хеморагична треска и лаймската болест. Какво представляват те и най- важното- как да се предпазим от заразяване?
Причинителят на кримската хеморагична треска е вирус, чийто резервоар в природата са диви и домашни животни (зайци, лисици, таралежи, коне, крави, овце, кози и др.) и над 20 вида кърлежи. Заразяването на хората става след ухапване от кърлежи, при тяхното смачкване с пръсти или от кръвта на болен човек. Вирусът е слабо устойчив във външната среда и лесно се инактивира от ултравиолетовите лъчи и топлината, както и от почти всички дезинфектанти.
Инкубационният период (времето от заразяването до заболяването) на кримската хеморагична треска е от 1-2 до 15 дни. Обикновено заболяването започва изведнъж с бързо повишаване на телесната температура до 39-40 градуса, болки в мускулите, понякога и с повръщане и диария. Сигурен симптом е външния вид на заразения- силно зачервени лице и очи, отоци и зачервяване на лигавицата на гърлото и устаната кухина. При средно тежки и тежки форми към третия ден на заболяването температурата се нормализира, но се появяват кръвоизливи. Често започва кървене от венците и носа, както и от ухапаните места. Поради голямата загуба на кръв от стомашно-чревния тракт и от гениталиите при жените болният може да изпадне в шоково състояние.
При заразяване с вируса на кримската хеморагична треска лечението се извършва задължително в болници, и то при строга изолация, за да нямат контакт други хора с кръвта на болния.
При лаймската болест инкубационният период е от 3 до 32 дни след ухапването от кърлежи. Първите оплаквания са: висока температура, непостоянни болки в мускулите, ставите, костите, отпадналост и сънливост. На мястото на ухапването се появява зачервяване, което в някои случаи е с диаметър 30-60 см. В средата на зачервеното петно може да се образува мехур, който да се пукне и да се разрани кожата. Понякога се образуват характерни концентрични кръгове. Приблизително след около 4 седмици след кожните зачервявания се появяват неврологични симптоми- менингит, енцефалит, неврити, радикулити, понякога и миокардит. Накрая вирусът поразява ставите, най- вече коленните стави. Пристъпите се повтарят в продължение на няколко години. При някои болни хронично се увреждат хрущялът и костта на коляното. Лечението на лаймската болест се извършва в лечебно заведение.
Предпазни мерки срещу заболяванията, причинени от кърлежи са:
1. През пролетта и лятото, след като сме били в места, където може да има кърлежи, трябва да прегледаме тялото си и особено тялото на децата. Ако установим кърлежи по кожата, не бива да ги отстраняваме сами, а да потърсим незабавно лекар.
2. При почистване на животните от кърлежи никога да не мачкаме паразитите с пръсти.
3. Лицата, застрашени от зараза с вируса на кримската хеморагична треска могат да се предпазят чрез имунизация с ваксина.



Изпратено на 8/19/2002 от Анонимен. Прочетено 2156 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/29/2013
Кога е идеалното време за чаша кафе

7/11/2013
Топ 7 съвета как да пазаруваме в кризата: по-здравословни храни за по-малко пари

11/22/2012
Най-често срещаните храни, причинители на алергии

11/15/2012
Диета при висок холестерол и триглицериди

11/9/2012
Защо не качвам тегло

1. Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота? (262645)

2. Девет съвета за защита срещу рака (52754)

3. Нелекуваната хрема води до синузит (36218)

4. Разширени вени (35950)

5. За да не се кривят детските крака (34642)

Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота?

Мъртва кост на китката

Да преборим безсънието

За да не се кривят детските крака

Лечебните свойства на солта