Здраве

Чаеното дърво




Аборигените първи открили благотворното му действие при лечението на малки рани, слънчеви изгаряния, пъпки, ужилвания от насекоми, порязвания или ожулвания. Те стривали листа, за да лекуват с тях рани и изгаряния, правели запарки против простуда и за общо укрепване на организма. Съвременните изследвания доказаха силното му антисептично действие- екстрактът от него унищожава гъбички и бактерии.
Родината на чаеното дърво (Melaleuca Alternifolia) е Австралия. За европейците то било открито през 1770 година от английския мореплавател Джеймс Кук по време на експедиция за изследване на Австралия. Интересът към него в наши дни е породен от забележителните му оздравителни свойства. Извличаното от листата на чаеното дърво масло има много добро антисептично и дезинфекциращо действие. От една страна то представлява силен органичен разтворител (разтваря конгломератите от клетки, които съставляват гнойта и позволява на кръвния поток да ги изчисти); от друга- то е ефективен антисептик (бързо убива бактерии, дори упорити микроби, като Staphilococcus Aureus, Propioniba Acnes, Escherischia Coli); от трета- ефективен фунгицид (убива гъбичките, които причиняват тинеа и кандидози).
Маслото от чаено дърво предпазва 13 пъти по- ефективно от фенола (най- известния ефективен антисептик), но за разлика от него не е токсичен. Като прибавим към това антивирусното му действие, лекия обезболяващ ефект, както и свойството му да облекчава рани от изгаряния, става ясно защо чаеното масло се смята в някои страни едва ли не за панацея.
През последните години този растителен екстракт навлезе и в козметиката. Невероятния ефект, който има при премахване на акне, циреи и рани, както и свойството му да приниква през кожата и достига иначе на недостъпни зони на инфекция (като например под ноктите) го правят незаменима съставка на различни лосиони- против акне, за стягане на порите, за дезинфекция, при замърсена кожа, при гъбични инфекции на краката и др.
Маслото от чаено масло лекува кожата в дълбочина. Не бива да се забравя обаче силното му антисептично действие може да доведе до алергични реакции при неподходяща концентрация на използвания разтвор. Ако лекарят не ви препоръча друго, за акне например се използва обикновено от 5 до 15%-ен разтвор.


Изпратено на 8/21/2002 от Анонимен. Прочетено 3123 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/29/2013
Кога е идеалното време за чаша кафе

7/11/2013
Топ 7 съвета как да пазаруваме в кризата: по-здравословни храни за по-малко пари

11/22/2012
Най-често срещаните храни, причинители на алергии

11/15/2012
Диета при висок холестерол и триглицериди

11/9/2012
Защо не качвам тегло

1. Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота? (262645)

2. Девет съвета за защита срещу рака (52754)

3. Нелекуваната хрема води до синузит (36218)

4. Разширени вени (35950)

5. За да не се кривят детските крака (34642)

Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота?

Мъртва кост на китката

Да преборим безсънието

За да не се кривят детските крака

Лечебните свойства на солта