Четирите най-женски болести
Кокалче на палецаЖените четири пъти по-често от мъжете страдат от деформация на големия пръст на крака. Кокалчето, което често изпъква не само е грозно, но и боли. Защото външната промяна се дължи на спадане на предния свод. Основната причина е наследственост, но често сами задълбочаваме проблема с високите и тесни обувки. В този случай предната част на стъпалото поема изцяло тежестта на тялото. От силното натоварване сводът спада, палецът се изкривява, а костната тъкан се разраства. В резултат на това се появява и артритът.
Какво да правим? Купувайте обувки вечер. Тогава краката са леко отекли от умората и така ще си спестите пришките от новия чифт обувки. Носете винаги подходящия за вас номер обувки. С възрастта стъпалото често се уголемява, така че не настоявайте за традиционния си размер. Не носете високи токове. Те силно натоварват стъпалото. Дебелите, неогъващи се платформи също вредят в голяма степен на краката. Затруднява се кръвообръщението, мускулите и сухожилията на цялото стъпало. Краката най-много страдат от наднорменото тегло. Ако се налага – отслабнете. Вечер потапяйте краката в топла вода с 2 супени лъжици морска сол или обтривайте стъпалата с кърпа, в която сте сложили лед. Масажирайте стъпалата – така ще възстановите мускулите и сухожилията.
МигренаЖените страдат от главоболие три пъти повече от мъжете. Пулсиращи болки в половината от главата, гадене, неприятни усещания от светлината, нетърпимост към светлината и силните звуци, с продължителност на пристъпа от 4 до 12 часа – това са признаците на мигрената. Главната причина е в колебанията на женските полови хормони. Понякога са виновни контрацептивите. С началото на менопаузата пристъпите на мигрената при много жени отслабват или изчезват напълно.
Какво да правим? Анализирате коя храна или напитка “отключва” пристъпа и я отстранете от менюто си. Главоболието може да започне от ярка светлина, шум, горещина, студ, миризми, силни емоции или силно физическо натоварване. Ако болката се задава, изпреварете я с аспирин, парацетамол или седалгин.
ОстеопорозаНаричат я още тихият крадец, защото дълго време болестта с нищо не издава, че в костите калцият намалява. Те започват да губят плътността си и стават чупливи. Пукат се и се чупят най-вече ребрата, шийката на бедрената кост и китките. Вслушвайте се в тялото си! Епизодична силна болка в гърба между лопатките или в кръста след физическо натоварване. Намаляване на ръстта, прегърбване. Счупване след незначителна травма. Докато мъжете губят само 0,3 на сто от костното си вещество, жените преди и по време на менопауза – по един процент и дори достигат до 2-3 процента. Това отслабва здравината на скелета, който не може да понесе дори незначителни натоварвания. Главната причина за наличието на остеопорозата е угасването на женските полови хормони (естрогените), които регулират съдържанието на калция в организма. Има и други причини: ендокринни, ревматични, заболявания на жлъчно-чревния тракт, нарушено хранене, приемане на някои видове лекарства.
Какво да правим? Живейте активно и се движете повече! Спортувайте и цял живот не се отказвайте от утринната гимнастика и излета през уикенда. Пушенето и нелекуваните хормонални разстройства също са сериозни крадци на калций. Нуждаем се от 1000-1500 мг калций на ден. (А една цигара унищожава от 20 до 100 мг калций). Това е особено важно за възрастта до 18 г, когато се натрупва костна маса. Калций се съдържа най-много в млякото и млечните продукти, бадемите, сусама, рибата. При бременност и кърмене, и с напредване на възрастта необдодимостта от калций нараства. Излагайте се повече на слънце. Тогава се образува необходимият витамин D, който помага на организма да усвои калция. Внимавайте с кафето и чая. Не повече от две чаши на ден, а след 40 г възраст пийте черен чай и кафе само ако нямате признаци на това заболяване, защото те изхвърлят калция. Консултирайте се с гинеколог, ако месечния ви цикъл е нередовен. Обърнете се към лекар, ако ви се появят болки в гърба, които преминават щом легнете.
Разширени вениПричина за разширените вени обикновено е повишената разтегливост на стените на вените на фона на хормонален дисбаланс и високо венозно налягане. Болестта се провокира от бременност, раждане и работа на крака Първо усещате тежест, подуване, умора при ходене или при стоене – особено вечер и в горещините. След това процесът е лавинообразен – нарушава се храненето на тъканите, появяват се петна, отоци и болки.
Какво да правим? Няма лекарства, които да спрат прогресиращото разширяване на вените. Помагат еластичните бинтове. Избягвайте да стоите прави продължително време. Вкъщи, щом седнете, поставяйте краката си на по-високо. Правете контрастни или хладки бани на краката. През лятото ходете боси по трева и влажен пясък.