Какво трябва да знаете за фитнеса!
Ако сте решили да тръгвате на фитнес, добре е да знаете някои подробности:
1. Подгответе се за активно потене, ако сте настроени да тренирате сериозно. Освен екип ще ви трябват и две хавлиени кърпи. Едната – за душа, другата (по-малка) за тренажорната зала.
2. Ако ще се занимавате боси или по чорапи, бъдете внимателни. Лесно може да получите травма от търкаляща се гира или от случайно паднал диск на щанга, затова “гледайте в краката си”.
3. Откажете се от прекалено стегнатите дрехи – с ципове, шнурове, връзки, ако ще тренирате усилено. Оптималният вариант е свободна фланелка със или без ръкави и удобни панталони, които не сковават движенията.
4. Не се оглеждайте постоянно в огледалото, за да проверите дали екипът ви стои добре. Разбира се, той трябва да ви харесва. Когато ви предстои не много интензивна тренировка, може да сложите по-отворени и ярки дрехи.
5. По време на тренировка приберете дългите коси, за да не ви пречат. Може да ги разпуснете, когато изпълнявате упражнения на пейка или на тренажор с висока облегалка. (тогава фибите и шнолите ще ви пречат).
6. Свалете тежките синджири и колиета – те пречат на концентрацията.
7. Не внасяйте в залата бутилки с вода. Прекъсванията за глътка вода отпускат и “нарушават” ритъма. Пийте вода преди и след, но не и по време на тренировката.
8. В началните етапи, когато тежестите са малки, тренирайте без ръкавици. Когато започнете да работите с по-големи тежести (след два месеца редовни занимания), налягането от тренажора и щангите върху ръцете се увеличава и без ръкавици няма да минете.
9. Не забравяйте, че в залата може да има хора, страдащи от алергии към аромати. В тренировъчните зали няма много въздух и вентилацията е слаба. Прекомерното използване на козметика (за да не се усеща неприятната миризма) създава висока концентрация на дразнители във въздуха и може да провокира алергии. Откажете се от “агресивните” аромати в спортната зала.
10. Не четете списания, докато почивате между упражненията, ще снижите ефективността на занятията.
11. Умствената работа отвлича от физическите упражнения, пулсът се снижава и нямате да можете отново да се съсредоточите върху упражненията.
12. Когато музиката в залата не ви допада, носете плеър с леки ритмични мелодии, които ви харесват. И не забравяйте, най-важното е да се настроите за активна работа и да имате желание за промяна към по-добро.