Здраве

Какво става с килограмите ни след бременност?


Бебето се е родило. Фактът, че вече сте по-лека е неопровержим. И все пак огледалото не ви лъже: още не сте възстановили фигурата си. А като че ли и кантара ви обвинява, че имате няколко килограма повече. Трябва ли да ви завладее отчаяние, да си наложите драконовски режим или да тичате при лекаря?
Разбира се, че не! Просто сте понапълнели през деветте месеца.
Имайте търпение: всичко е въпрос на време...

При раждането сте изгубили пет или шест от дванадесетте, които бременността ви е “разрешавала”. Седмица след завръщането у дома ще загубите още два–три килограма, без да правите каквото и да било.
Трябва да минат петнайсет дни за да изчезнат ендемит (инфилтрации на вода по краката), матката да възвърне обема си, а гърдите – да намалеят ако не кърмите бебето. С една дума, остават от един до четири излишни килограма.
Не е рядкост обаче след един два месеца да се появят още два килограма в повече.
70-80 на сто от жените се оказват в подобно положение. В крайна сметка, необходимо е да изминат шест месеца, за да дойде всичко на мястото си. Ако сте надхвърлили твърде много границата на допустимите килограми и казаните току що цифри, след посочения срок теглото ви ще стане такова, каквото е било някога, и то-без специални грижи.

Знайте едно: жените, които кърмят децата си, отслабват по-бързо от тези, които използват биберона. Два-три-четири килограма, които в края на бременността са били така необходими за бебето, ще изчезнат за два-три месеца: всеки ден тези килограми ще ви доставят от 200 до 300 калории – да кажем, че това е половината от необходимите за майчиното мляко.
С други думи – противоположно на онова, което съветват някои – не е необходимо родилката да яде повече от обичайната си храна.
Кърмачките трябва да съхранят обичайния си начин на хранене, като консумират между 2200-2300 калории на ден.
Ако преди раждането сте били твърде слаба и лекарят ви е съветвал да ядете “за двама”, трябва да продължите в същия дух и докато кърмите.
А ако сте се хранили нормално по време на бременността, продължете да го правите и докато кърмите, но не яжте повече от това количество. Рискувате да натрупате килограми.

Ако за по-голяма част от жените всичко си идва на място и в нормите сравнително лесно, то 20 на сто от тях са жертва на увеличено с 10, 15, дори 20 килограма тегло вследствие раждането на едно дете.
Тези деформации биха могли да се предвидят още от началото на бременността, тъй като вероятно майките на тези жени са имали същите проблеми навремето. Като че ли има нещо генетично в това предразположение за пълнеене по време на бременността..
Една жена, която е в подобно положение, трябва да знае, че същият проблем ще се появи не само у нея, но и у нейната дъщеря.
Намесват се и други фактори: интервалът между отделните бременности: колкото е по-голям, толкова повече се пълнее. Също така бременността в късна възраст има значение за килограмите ни ...
Изпратено на 5/19/2003 от Д-р Спок :). Прочетено 3043 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/29/2013
Кога е идеалното време за чаша кафе

7/11/2013
Топ 7 съвета как да пазаруваме в кризата: по-здравословни храни за по-малко пари

11/22/2012
Най-често срещаните храни, причинители на алергии

11/15/2012
Диета при висок холестерол и триглицериди

11/9/2012
Защо не качвам тегло

1. Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота? (262645)

2. Девет съвета за защита срещу рака (52754)

3. Нелекуваната хрема води до синузит (36218)

4. Разширени вени (35950)

5. За да не се кривят детските крака (34642)

Защо ни се подува корема и имаме неприятно усещане за пълнота?

Мъртва кост на китката

Да преборим безсънието

За да не се кривят детските крака

Лечебните свойства на солта