Пазете децата от ужилване
Едно от неудобствата на прекрасното лято и есента са жилещите насекоми.Те могат да предизвикат много неприятни емоции, особено при малките деца.
Комарите, хапещите мухи и дървениците са сравнително безобидни, обикновено предизвикват силен сърбеж и зачервяване, които преминават след 1-2 дни без последствия. Повече проблеми предизвикват осите, медоносните и земни пчели, стършелите. Ако детето е алергично към ухапване от насекоми или дори към други вещества – прах, някой храни, слънце, полени, животни, вероятността да настъпят усложнения след ужилване е много вероятна.След 20-30 минути започват да се проявяват признаците на алергия – виене на свят, изпотяване, спастична кашлица, кръвното налягане спада, появяват се обриви, отоци. Най-опасни са ужилванията близо до гърлото – по езика, небцето, устните, вътрешната страна на бузите, шията. Лигавицата става оточна и може да стигне до задушаване. Спешната медицинска помощ в тези случай е задължителна, при тежки случай е може да се стигне и до трахеотомия – прави се отвор в трахеята, за да може да диша пострадалия.
Всеки родител трябва да знае как да реагира, ако детето му пострада от жилещо насекомо. Жилото на пчелата се изважда с пинсета.То представлява последното членче от тялото на пчелата.Жилото, макар и откъснато, продължава да изпуска отрова, затова колкото по-рано се извади, толкова по-добре. Мястото се дезинфекцира със спирт и се поставя студен компрес от вода или лед за успокояване на болката и намаляване на болката.
Добър ефект се получава и ако се намаже с навлажнена сода за хляб. След това върху ухапаното място се поставя кортикоиден крем. Ако ужилването е по шията, устата, езика, веднага потърсете лекар, който ще постави инжекция с катикостероид. При алергия към отровата на осата, пчелата или стършела може да настъпи дори смърт, ако не се вземат мерки. Ако някой от семейството е алергичен, не трябва да се тръгва на разходка без противоалергични таблетки и кремове. Най-важни си остават предпазните мерки, за да не се стига до усложнения:
1.Поставете предпазни мрежи на прозорците, особено ако вкъщи има малко дете. Ако сте на село или на вила, внимателно прегледайте тавански те помещения, улиците и дворовете за гнезда на оси.
2.Не водете децата по откритите пазари. Пчелите налитат на сладки плодове , особено на гроздето, а осите – на суровото месо и рибата.
3.Не хранете децата навън. Жилещото насекомо може да попадне заедно с храната в устата на детето.
4.Опасно е да се пръскат децата с парфюми през лятото, макар че се продават много приятни детски парфюми. Малките нямат нужда от това, те и без тях си миришат хубаво. Ароматът на парфюма привличат жилещите насекоми и те стават агресивни. Гланцът за устни, с който малките госпожици обичат да се кипрят, също е опасен, тъй като той обикновено има силен аромат на плодове, любими за насекомите праскова, ягода, малина.
5.Ярките, пъстри дрехи привличат насекомите. Ако в района на разходката се срещат пчели и оси, по добре облечете детето в светли, пастелни тонове.
6.Ако детето е облазено от жилещото насекомо, не правете резки движения. Така само ще изплашите животното и ще предизвикате неговата агресия.
7.Ходенето с боси крака по тревата е много полезно за здравето, но в периода на пчелите то е неразумно. Те опрашват някои треви и детето може да ги настъпи.
8.Използвайте репеленти и фумигатори против ухапване от насекоми. Фумигаторите са много ефикасни, тъй като разпръскват във въздуха отрова, която убива насекомите и е безвредна за човека. Продават се под формата на аерозоли, пластини, спирали, които са включват в електрическата мрежа. Действието на фумигатора започва един час след включване на прибора в мрежата и продължава около 8 часа, като зависи и от обема на стаята. Обикновено не влияят зле на хората, но въпреки това не се препоръчва да се затварят прозорците при включен фумигатор, когато в стаята има малки деца. Ако сънят стане неспокоен или сутрин се събуждате с главоболие, значи сте от онези 3-4%, които не понасят тези уреди, и трябва да се откажете от тяхното удобство. Масово се използват и различни видове репеленти, които се продават свободно по аптеките без рецепта.Те отблъскват насекомите, без да ги убиват. Продават се като спрейове, лосиони, кремове, свещи, моливи. Нанасят се върху кожата и дрехите и осигуряват защита средно 2-3 часа. Най-безобидни за децата са натуралните репеленти, изготвени на базата на растителни масла от анасон, бяла ела, карамфил. Действието на репелентите зависи от различните фактори – температурата на въздуха и тялото ( колкото по-висока е тя, толкова по-бързо се изпаряват и действието им отслабва), влажността, вятъра. Репелентите действат по-кратко при децата , които са в постояно движение и той бързо се отмива с потта. Затова в тези случай трябва да се нанасят по-често. При децата репелентите трябва да се използват много внимателно, тъй като активните им вещества проникват през кожата. При най-малките могат да се нанасят върху дрехите при по-големите се нанася репелент с ниско съдържание на отблъскващото вещество – не повече от 10%. Съдържанието е обозначено върху етикета.Не се препоръчва нанасянето на репелент върху лицето.Той може лесно да попадне в очите и устата, особено при децата.